| Autor: redakcja1

Niskie ceny sprzyjały eksportowi odtłuszczonego mleka w proszku z UE

Konkurencyjne ceny unijnego OMP na globalnym rynku wpływały stymulująco na jego wywóz. Według KE, w okresie styczeń–lipiec 2015 r. poza obszar ceny UE wyeksportowano 419 tys. ton OMP, a więc o 9% więcej od bardzo wysokiego poziomu w tym samym czasie 2014 r.

Niskie ceny sprzyjały eksportowi odtłuszczonego mleka w proszku z UE

Eksport OMP z UE

Na poziomie mniejszym niż rok wcześniej notowany jest z kolei wywóz odtłuszczonego mleka w proszku z Polski. W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2015 r. z kraju wysłano 81 tys. ton tego proszku, czyli o 4% mniej niż przed rokiem. Ceny otrzymane w wysyłce w poszczególnych miesiącach były o 28–41% niższe niż w okresie styczeń–sierpień 2014 r., w wyniku czego wartość eksportu OMP zmalała z 261 mln EUR do 163 mln EUR.
 
Na rynki krajów pozaunijnych trafiło blisko 61% - 49 tys. ton kontyngentu eksportu OMP, m.in. do Algierii - 21% całego wywozu, Wietnamu - 9%, Meksyku - 8%, Chin i Ghany - po 3% oraz na Filipiny i Kubę - po 2%. Do krajów UE wysłano 31 tys. ton tego produktu, w tym najwięcej do Holandii, Bułgarii, Włoch i Niemiec.

Import OMP

Import OMP do kraju w porównaniu do wolumenu wysyłki jest nieznaczny. W okresie styczeń–sierpień 2015 r. sprowadzono 14 tys. ton OMP, a więc o 4% mniej niż rok wcześniej. Zakupione OMP w całości pochodziło z krajów członkowskich UE.
 
Według Agencji Rynku Rolnego, wzrost podaży proszku mlecznego na rynku globalnym będzie wpływał ograniczająco na eksport OMP z Polski. Szacuje się, że wywóz OMP w całym 2015 r. może ukształtować się w granicy 110 tys. ton, tj. o 7% niższym od bardzo wysokiego w 2014 r. Przywóz prawdopodobnie będzie podobny do notowanego w 2014 r. wynoszącego 23 tys. ton.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!