Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W 2016 r. globalny handel mlekiem PMP pozostanie niezmienny i wyniesie 2,6 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


FAO szacuje, że globalny handel mlekiem PMP w 2016 r. pozostanie niezmienny i wyniesie 2,6...

FAO szacuje, że globalny handel mlekiem PMP w 2016 r. pozostanie niezmienny i wyniesie 2,6 milionów ton. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rynek w tym roku jest oczekiwane ożywienie popytu ze strony Chin. Przywóz w tym kraju po pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. zanotował 25% zwyżkę w odniesieniu do porównywalnego okresu roku poprzedniego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


 
Utrzymujące się niskie ceny na rynkach globalnych mogą pobudzić import na wielu istotnych rynkach, między innymi w Algierii, Wietnamie, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bangladeszu, Kubie i Sri Lance.
 
Ożywienie światowego popytu przywozowego na PMP w 2016 r. prawdopodobnie będzie mieć korzystny wpływ na sprzedaż przez UE. Jednakże ograniczona produkcja mleka w Nowej Zelandii i Argentynie może oznaczać, że eksport wyhamuje. Dużo będzie zależało od ruchów cenowych PMP wobec innych produktów oraz ilości wyprodukowanego mleka w obu państwach w drugiej połowie 2016 r. W przypadku Nowej Zelandii, wywóz w głównej mierze zależał od zapotrzebowania importowego Chin. To doprowadziło do wzrostu konkurencyjności sprzedaży na innych rynkach, w tym Algierii, Wenezueli, Malezji, Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Nigerii.
 
W ocenie analityków BGŻ BNP Paribas, utrzymujące się niskie ceny wyrobów mleczarskich na rynkach globalnych prawdopodobnie przyczynią się do ożywienia światowego popytu, zwiększając handel o 1,5% do 73,2 mln ton w ekwiwalencie mleka w 2016 r. Taka sytuacja wynika z zawirowań na rynku w 2015 r., kiedy ostra zniżka eksportu do Chin i kontynuacja rosyjskiego embarga na dostawy z niektórych krajów przyczyniły się do odnotowanej stagnacji.
 
Największą siłą napędową ożywienia w handlu jest nieprzerwana zwyżka importu do Azji, w tym do Wietnamu, Bangladeszu, Sri Lanki i Korei Południowej, a także ograniczone ożywienie zapotrzebowania na wwóz w Chinach i w innych regionach, jak również zwiększone zakupy dokonywane przez Rosję, USA i Algierię. Spadku przywozu można się za to spodziewać się w Nigerii, Wenezueli, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i Brazylii.
 
UE pod kątem sprzedaży najprawdopodobniej obejmie prowadzenie wśród czołowych eksporterów zaspokajających wzrastający popyt importowy. Sprzedaż powinna zwiększyć się o 4,1% do 19,2 mln ton w ekwiwalencie mleka. Co plasuje UE na tym samym poziomie co Nowa Zelandia, czyli z 26% udziałem w handlu światowym i ustanawia te dwa obszary dwoma największymi dostawcami wyrobów mleczarskich.
 
Wzrost wysyłki eksportu w UE wynika z większej produkcji mleka, ograniczonej zwyżki spożycia na rynkach wewnętrznych oraz korzystnego kursu wymiany EUR/USD. Szacuje się też większą zewnętrzną sprzedaż Białorusi, która zwiększy się za sprawą ożywionego handlu z Rosją. Na obszarze Oceanii niskie globalne ceny najprawdopodobniej ograniczą produkcję, a tym samym zauważy się wzrost eksportu. Tymczasem wyższe ceny krajowe w USA w odniesieniu do tych utrzymujących się na rynkach globalnych prawdopodobnie ograniczą krajowy eksport.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
 • Rosyjskie embargo
 • Rosyjskie embargo

  7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjskiej niektórych produktów rolnych pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2015 r. władze rosyjskie...
 • Wykorzystanie środków z Unii Europejskiej na lata 2014-2020
 • Wykorzystanie środków z Unii Europejskiej na lata 2014-2020

  Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej prezes NIK przedstawił wyniki kontroli na temat zarządzania wykorzystaniem środków UE na lata 2014 - 2020 w...
 • MRiRW na temat przepisów ustawy o ochronie prawnej odmian roślin
 • MRiRW na temat przepisów ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

  W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie zgodności przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U z 2016 r. poz. 843 oraz z 2017 r. poz. 1238),...
 • Rola REDII w procesie dywersyfikacji energetycznej transportu
 • Rola REDII w procesie dywersyfikacji energetycznej transportu

  18 grudnia 2017 r. Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) Unii Europejskiej przyjęła swoje stanowisko w sprawie projektu nowej dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl