| Autor: redakcja1

Unijny eksport sera wzrośnie pierwszy raz od nałożenia rosyjskiego embarga

Prognoza FAO wskazuje, że handel serem odnotuje ograniczoną zwyżkę w 2016 r., podnosząc się o 1,6% do 2,4 mln ton.

Unijny eksport sera wzrośnie pierwszy raz od nałożenia rosyjskiego embarga

Handel serem


Jak podaje Bank BGŻ BNP Paribas, najważniejsze państwa, od których spodziewana jest zwyżka popytu przywozowego to Rosja, USA, Korea Południowa, Japonia, Irak i Meksyk. Pośród czołowych eksporterów, zwiększony wywóz zapowiada się w UE, Białorusi, Argentynie i Iranie, podczas gdy sprzedaż przez Nową Zelandię, USA i Egipt prawdopodobnie zmaleje.
 
Wysyłka przez kraje UE może podnieść się o 6,1% do ponad 763 tys. ton, co mogłyby stanowić pierwszy roczny wzrost od rosyjskiego embarga wprowadzonego w 2014 r. Z powodu wcześniejszej kluczowej roli Rosji, która pochłaniała 1/3 wywozu UE przed wprowadzeniem zakazu, kraje UE musiały skupić się na innych kanałach wysyłkowych, w tym przede wszystkim do USA, Japonii, Korei Południowej i Arabii Saudyjskiej.
 
Tymczasem, w związku z tym, że główni eksporterzy sprzed roku 2014 r. w dalszym ciągu podlegają embargo, Białoruś ma ogromne szanse na eksport do Rosji i w konsekwencji prognozowany jest tam wzrost dostaw o 8,1% w 2016 r. do ponad 192 tys. ton.
 
Ostry spadek importu WMP przez Chiny w 2015 r. spowodował, że Nowa Zelandia skupia się bardziej na serze, jako alternatywie wykorzystującej mleko. W wyniku czego eksport sera przez Nową Zelandię w 2016 r. powinien zwiększyć się o 1% do 330 tys. ton. W USA niesłabnący popyt krajowy na wyroby mleczarskie i niskie ceny sera na rynkach globalnych prawdopodobnie doprowadzą do obniżenia wywozu sera drugi rok z rzędu.


Tagi:
źródło: