Handel zagraniczny mlekiem i jego produktami z Polski i UE

W 2013 r., pomimo rosnącego zapotrzebowania na produkty mleczarskie w krajach rozwijających się gospodarczo, wywóz większości artykułów mlecznych z Polski jest ograniczony. Powodem spadku eksportu jest ich zmniejszona produkcja – informuje Agencja Rynku Rolnego.

Handel zagraniczny mlekiem i jego produktami z Polski i UE
W strukturze wartości wywozu główną pozycję stanowią sery i twarogi oraz serwatka. Na znaczeniu stracił eksport polskiego mleka w proszku. Od stycznia do sierpnia 2013 r. z kraju wywieziono niemal 43 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku, a więc o 25% mniej niż w tym samym czasie 2012 r. Mniejszy eksport OMP wynika m.in. ze spadku jego produkcji oraz zwiększonego zapotrzebowania w kraju.
 
W pierwszych ośmiu miesiącach 2013 r. największymi importerami OMP z Polski były kraje UE. Ich udział w wolumenie eksportu wyniósł aż 66%. Państwami spoza obszaru UE, do których dostarczano proszek mleczny były Algieria, Rosja i Chiny. W całym 2013 r. wywóz odtłuszczonego mleka w proszku z Polski może być o 23% niższy i wynieść około 60 tys. ton.
 
Większe niż przed rokiem ceny odtłuszczonego mleka w proszku na globalnym rynku oraz możliwość zastępowania go w przetwórstwie tańszą serwatką wpływają hamująco na import OMP. W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2013 roku dostawy odtłuszczonego mleka w proszku do Polski zmalały o 2% i wyniosły 12 tys. ton. Ocenia się, że w całym 2013 r. przywóz tego produktu ukształtuje się w granicach 18 tys. ton w stosunku do 19 tys. ton w roku 2012.
 
Z uwagi na niższą krajową produkcję masła, notowany jest również spadek jego wywozu. W okresie styczeń – sierpień 2013 r. z Polski do państw UE i krajów trzecich łącznie wyeksportowano blisko 22 tys. ton masła, a więc o 7% mniej niż w tym samym okresie 2012 r.
 
Głównymi partnerami Polski, zarówno w eksporcie jak i w imporcie masła, są kraje członkowskie UE. Prognozuje się, że w całym 2013 r. wywóz tego tłuszczu z Polski może być o około 7% mniejszy i wynieść 28 tys. ton.
 
Przywóz masła do Polski w okresie pierwszych ośmiu miesięcy tego roku osiągnął granicę 6 tys. ton, tj. był o 10% większy niż przed rokiem jednak stanowi on jedynie uzupełnienie krajowej oferty asortymentowej. Przewiduje się, że w całym 2013 r. import tego tłuszczu może ukształtować się na poziomie 9 tys. ton, czyli zbliżonym do notowanego w 2012 r.


Tagi:
źródło: