Handel zagraniczny przetworami mleczarskimi

W pierwszej połowie 2014 roku sytuacja finansowa przemysłu mleczarskiego była nadal dość korzystna. Poprawiła się koniunktura na rynku wewnętrznym, zwiększyła się również wymiana handlowa z zagranicą. Jednak rosyjskie embargo może spowodować wyhamowanie dynamiki wzrostu eksportu - informuje Bank BGŻ.

Handel zagraniczny przetworami mleczarskimi

Eksport przetworów mleczarskich

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość sprzedaży polskich przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne wyniosła 973,6 mln euro, a więc była o niemal 24% większa niż przed rokiem. W przeliczaniu na polską walutę eksport zwyżkował o 25% do 4072,9 mln zł.
 
W głównej mierze jest to wynikiem wyższych dostaw przetworów mleczarskich na rynki pozaunijne, w tym głównie krajów Afryki Północnej, Chin, Azji Południowo-Wschodniej oraz Rosji. W pierwszej połowie roku sprzedaż na rynku trzecie była większa o 110 i wyniosła 289,6 mln euro.
 
Nadal jednak największym partnerem handlowym dla Polski pozostają kraje UE-28, choć ich znaczenie stopniowo maleje. W tym roku kraje Wspólnoty miały 62% udziału w całkowitej wartości wysyłki produktów mlecznych w stosunku do 74% w 2013 roku. W omawianym czasie wywóz na ten rynek wzrósł jedynie o 3% do 608,6 mln euro. Natomiast tym samym okresie w przypadku Algierii odnotowano 17-krotny przyrost wartości wywozu mleka do 87,5 mln euro w proszku, który był 14-krotnie wyższy w odniesieniu do wolumenu.
 
Niemniej jednak w przypadku struktury towarowej, to dość istotnie zmieniły się zeszłoroczne dynamiki wzrostu, co jest związane z geografią eksportu. W 2013 r. zwiększał się głównie wywóz serów do Rosji, w tym roku rozwija się wymiana handlowa z Afryką Północną i Azją, a co za tym idzie wzrasta wolumen wywozu mleka w proszku. W pierwszej połowie roku był on o 74% większy w odniesieniu do analogicznego okresu 2013 roku i wyniósł 94 tys. ton. W dalszym ciągu wysokie ceny tego produktu na globalnym rynku mimo ich spadku notowanego od początku 2014 roku spowodowały, że zwyżka wartości była jeszcze silniejsza i w skali roku sięgnęła 108% do 262,7 mln euro.
 
W pierwszej połowie tego roku Polska zwiększyła również eksport mleka płynnego i śmietany o ponad 18% do 163 tys. ton. Największym odbiorcą w tym przypadku są pozostałe kraje UE-28, gdzie trafia ponad 95% tych przetworów. W tym czasie zmalał z kolei wolumen sprzedaży zagranicznej produktów typu maślanka czy jogurty.

Import przetworów mleczarskich

Zdaniem analityków BGŻ, biorąc pod uwagę nałożony przez Rosję zakaz na import przetworów mleczarskich, a także jej duże znaczenie jako partnera handlowego dla Polski i całej Wspólnoty, gdzie w pierwszym półroczu tego roku udział Rosji w polskim wywozie produktów mleczarskich sięgnął 8%, w drugim półroczu dynamika wzrostu wysyłki znacznie osłabnie. Niewątpliwie w najbliższych miesiącach motorem rozwoju sprzedaży zagranicznej będzie mleko w proszku.


Tagi:
źródło: