| Autor: redakcja8

Handel produktami mleczarskimi pomiędzy Rosją a UE

Dnia 7 sierpnia bieżącego roku zakazano importu do Federacji Rosyjskiej części artykułów rolno-spożywczych z państw Unii Europejskiej, a także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Norwegii. Jeśli chodzi o produkty mleczarskie będzie miało to duże powiązanie z poziomem ich cen, zarówno w Unii Europejskiej jak i Rosji- informuje Bank BGŻ

Handel produktami mleczarskimi pomiędzy Rosją a UE

Zakaz eksportu przetworów mlecznych do Rosji
 

W 2013 roku udział Rosji w globalnym imporcie artykułów mleczarskich sięgnął 5%, i tym samym staje się ona drugim światowym importerem przetworów mleczarskich. W ubiegłym roku Unia Europejska eksportowała do Rosji 56% serów i 20% masła. W ramach UE zakazem eksportu najbardziej dotknięta zostanie Holandia, Niemcy, Finlandia, Litwa oraz Polska. W 2013 roku UE wywiozła do Rosji ogółem 257,3 tys. ton serów, w tym Holandia – 61,4 tys. ton, Niemcy – 38,5 tys. ton, Finlandia – 35,0 tys. ton, Litwa – 36,6 tys. ton, Polska – 28,9 tys. ton. W przypadku masła, największym unijnym dostawcą do Rosji jest Finlandia – 16,9 tys. ton.

Udział Rosji w imporcie serów z Unii Europejskiej
 

Rosja w 2013 roku miała 33-procentowy udział w eksporcie serów z UE do krajów trzecich oraz 27–procentowy w odniesieniu do masła. Rola Rosji w ostatnich latach rosła jeśli chodzi o Polskę. W ubiegłym roku 14% sprzedanych serów za granicą trafiało do Rosji. Między styczniem a majem bieżącego roku poziom ten wzrósł do 14,5 %.
Złagodzenie spadkowej tendencji cen
 
Najbliższe 12 miesięcy będzie istotne dla unijnych mleczarni, związku z zamknięciem rynku rosyjskiego. Przyczyni się to do pogłębienia spadkowej tendencji cen, zauważonej od stycznia 2014 roku. Początkowo będzie to dotyczyło serów, później także pozostałych produktów mlecznych. Przewiduje się, że obniżki mogą w pewnym stopni być złagodzone dzięki poprawie sytuacji gospodarczej w UE i Stanach Zjednoczonych oraz powrotowi Chin do zakupów.

Wzrost cen żywności w Rosji
 

Na rynkach światowych spadkowi cen artykułów mlecznych będzie towarzyszył wzrost cen detalicznych żywności w Rosji. Zakazała ona importu z Ukrainy, co może przyczynić się do dużego ograniczenia podaży produktów mlecznych w tym kraju. Warto zaznaczyć, że import pokrywa około 10% rosyjskiego zapotrzebowania na nabiał. Wprawdzie Białoruś jako czołowy dostawca przetworów mlecznych na rynek rosyjski nadal może eksportować przetwory mleczne jak i Nowa Zelandia, jednak nie są one w stanie, w krótkim okresie, zastąpić dostaw z UE, szczególnie w przypadku serów.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!