Jak zrobić chłodnik ?

W upalne dni często zadajemy sobie pytanie jak zrobić chłodnik? Jaki chłodnik wybrać? Z pewnością chłodnik jest dobrym pomysłem na upalne dni.

Jak zrobić chłodnik ?
Na zdjęciu chłodnik ziemniaczany
Zanim odpowiemy na pytanie jak zrobić chłodnik. Powinniśmy wiedzieć o chłodniku kilka informacji. 

Chłodnik to alternatywa dla ciężkostrawnych, gorących zup, które można zastąpić chłodnikami warzywnymi lub owocowymi. Już za czasów dziadków była to powszechna i sprawdzona praktyka. Główną wartością jaką niesie chłodnik jest orzeźwienie, ale zarazem wiele cennych składników odżywczych. 

Za najbardziej pożywne chłodniki uważa się, te które są na bazie fermentowanych produktów mlecznych.Wysoka zawartość białka powinna na długo przynieść uczucie sytości. Dodatkowo dostarczają organizmowi wiele witamin A, D, E, K oraz z grupy B i minerałów jak: wapń, cynk, magnez.

Poleca się by chłodnik podawać na II śniadanie, podwieczorek lub jako dodatek do obiadu czy deser. Należą one do dań raczej niskokalorycznych.

Powszechnie znane to chłodnik litewski, chłodnik z botwiny, chłodnik ogórkowy. Najbardziej popularny w Polsce to chłodnik litewski, czyli zupa gotowana na bazie młodej botwinki, z dodatkiem siadłego mleka lub kwaśnej śmietanki, kwaszonych ogórków i przypraw.

Nie mniej popularne są zupy owocowe.

Jak zrobić chłodnik?

Chłodnik to zupa podawana na zimno. Aby odpowiedzieć na pytanie jak zrobić chłodnik musimy zdecydować się, który chcemy przygotować?

W zależności od własnych preferencji proponujemy kilka przepisów.

Pierwszym z przepisów na chłodnik jest chłodnik ogórkowy.


Tagi:
źródło: