Kolejne spadki notowań na aukcji Fonterry

W dniu 7 marca 2017 roku na otwartej po raz 183 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), po odnotowanej przed dwoma tygodniami zniżce ceny ze wszystkich kontraktów terminowych, nastąpił jej łagodny wzrost.

Kolejne spadki notowań na aukcji Fonterry

Ceny przetworów mleczarskich

Malały jednak ceny wszystkich przetworów mlecznych poza cenami masła i maślanki w proszku. Najsilniejsze spadki zaobserwowano w przypadku odtłuszczonego i pełnotłustego mleka w proszku, podczas gdy ceny bezwodnego tłuszczu mlecznego tylko minimalnie odbiegały od wartości sprzed dwóch tygodni. Pomimo dynamicznych obniżek cen mlecznego proszku cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była większa o 1,1% niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 3,51 tys. USD/t, choć była o 30,3% mniejsza od odnotowanego na początku lutego 2014 r. rekordu.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 17,7% taniej niż na poprzednim przetargu, osiągnęły poziom 2,12 tys. USD/t, przy czym za kontrakty na maj i czerwiec 2017 r. płacono nawet o ponad 20% mniej niż przed dwoma tygodniami. Za tonę tego przetworu mlecznego można było otrzymać o 490 USD mniej niż przed miesiącem.
 
W tym samym czasie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 12,8% mniejszą wobec poprzedniej aukcji, 2,78 tys. USD/t za kontrakty na maj i czerwiec 2017 roku płacono nawet o ponad 14% mniej niż na poprzedniej aukcji. Według FAMMU/FAPA, pełnotłuste mleko w proszku było nadal sprzedawane było po cenie wyższej niż proszek odtłuszczony, a różnica ta wzrosła do 664 USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 4,3% obniżkę cen sera cheddar. Jego cena zmalała do 3,43 tys. USD/t.
 
Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się w dniu 21 marca 2017 r.


Tagi:
źródło: