Dalsze spadki cen na aukcji Fonterry

W dniu 2 lutego 2016 roku na otwartej po raz 157 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT) odnotowano obniżkę cen ze wszystkich kontraktów terminowych - podaje FAMMU/FAPA.

Dalsze spadki cen na aukcji Fonterry

Giełdowe ceny produktów mleczarskich

Nastąpiły zniżki cen wszystkich produktów oferowanych za pośrednictwem aukcji, a najbardziej dynamicznie malały ceny masła, bezwodnego tłuszczu mlecznego i pełnotłustego mleka w proszku. Przeciętna cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była mniejsza o 5,4% niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 2,28 tys. USD/t, a także niższa o 54,9% od odnotowanego na początku lutego 2014 rekordu.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych) były o 2,3% taniej niż na poprzednim przetargu (19 stycznia) osiągnęły poziom 1,79 tys. USD/t, przy czym za kontrakty na sierpień 2016 r. płacono mniej o 9,3% niż przed dwoma tygodniami, a za kontrakty lipcowe o 4,9%. Za tonę tego przetworu mlecznego w dalszym ciągu uzyskiwano o 98 USD mniej niż przed miesiącem (na przetargu 5 stycznia 2015 r.).
 
W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 10,8% niższą wobec poprzedniej aukcji, 1,95 tys. USD/t, a za kontrakty na czerwiec i lipiec 2016 roku płacono nawet o 13% mniej niż przed dwoma tygodniami. Pełnotłuste mleko w proszku było więc dalej sprzedawane po cenie większej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta wynosiła 160 USD/t.
 
Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 2,1% spadek cen sera cheddar. Jego cena zmalała do 2,81tys. USD/t. Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 16 lutego 2016 r.Tagi:
źródło: