Kolejne spadki cen OMP na aukcji Fonterry

W dniu 21 marca 2017 roku na otwartej po raz 184 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), po zaobserwowanej przed dwoma tygodniami łagodnej zwyżce cen ze wszystkich kontraktów terminowych, nastąpił jej spadek.

Kolejne spadki cen OMP na aukcji Fonterry

Ceny przetworów mleczarskich

Malały ceny laktozy, sera cheddar oraz odtłuszczonego mleka w proszku, a w odniesieniu do masła, bezwodnego tłuszczu mlecznego, kazeiny i pełnotłustego mleka w proszku zaobserwowano wzrost cen. Cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była mniejsza o 11,7% niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 3,101 tys. USD/t, czyli o 38,5% mniejsza od odnotowanego na początku lutego 2014 r. rekordu.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 8% taniej niż na poprzednim przetargu, osiągnęły poziom 1,95 tys. USD/t, przy czym za kontrakty na maj 2017 r. płacono nawet o 13,5% mniej niż przed dwoma tygodniami. Za tonę tego przetworu mlecznego uzyskiwano cenę niższą o 626 USD niż przed miesiącem.
 
W tym samym czasie przeciętne ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły poziom wyższy o 2,6% wobec poprzedniej aukcji wynoszący 2,86 tys. USD/t, gdzie za kontrakty na kwiecień 2017 roku płacono nawet o 3,6% więcej niż na poprzedniej aukcji. Pełnotłuste mleko w proszku było w dalszym ciągu sprzedawane po cenie większej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta zwiększyła się do 907 USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 0,8% spadek cen sera cheddar. Jego cena zmalała do 3,41 tys. USD/t.
 
Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2017 r.


Tagi:
źródło: