Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
M. Froelich: Embargo wzmocni branżę

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kryzys na rynku warzyw i owoców może być impulsem do wzmocnienia sektora sadowniczego i...

Kryzys na rynku warzyw i owoców może być impulsem do wzmocnienia sektora sadowniczego i warzywnego, uważa wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich. Polskie rolnictwo znajduje się obecnie w momencie gospodarczej próby sił. Obserwatorzy rynku rolnego podkreślają, za taki stan nie jest korzystny dla żadnej ze stron. Ich zdaniem, Rosjanie będą musieli zapłacić więcej za produkty sprowadzone z innych krajów, a błyskawiczne przestawienie własnego rynku na inną produkcję nie jest możliwe ze względu na sezonowy cykl produkcji żywności.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Konsolidacja producentów

Wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu uważa, że każdy kryzys w branży sadowniczej, melczarskiej, czy warzywniczej powoduje konsolidację producentów.

- Nawet gdyby ten kryzys trwał dłużej to branża wyjdzie z niego wzmocniona. W wyniku takich działań kryzysowych, rolnicy specjalizujący się w jakiejś produkcji będą musieli razem działać. W takich trudnych warunkach powstają grupy producenckie oraz organizacje grupujące konkurujących dotychczas ludzi. Niekiedy są to bardzo cenne inicjatywy, które potem skutkują i procentują na korzyść tych ludzi. Jest to jakiś moment zastanowienia się, czy obecnie istniejący system dystrybucji i sprzedaży żywności jest najlepszym z możliwych? Konsument jest najważniejszy w tym wszystkim i on powinien sam zdecydować, że polskie produkty w tej branży są najlepsze - podkreśla Froelich.


Izba Rolnicza w Opolu ocenia, że polskie społeczeństwo jest już na tyle świadome i zamożne, że może wybierać produkty rodzime, nieco droższe i mieć gwarancję wyższej jakości. Rolnicy zrzeszeni w samorządzie rolniczym zwracają uwagę na fakt, że za niższymi cenami produktów żywnościowych może iść również gorsza jakość, a Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do takich wyborów.

Embargo dotknie Rosjan

Obecny kryzys żywnościowy na  linii Polska – Rosja  nie przyniesie korzyści żadnej ze stron. Marek Froelich wyjaśnia, że - jeśli Rosja miała 50 procent żywności pochodzenia importowanego to niemożliwe, by w tak krótkim czasie zapełniła lukę rynkową własnymi siłami. Cykl produkcji żywności jest roczny i nie można zbudować branży, czy nawet stuprocentowo wyższej wydajności w ciągu kilku tygodni. Żywność będzie przenikała do Rosji innymi drogami. My jako rolnicy nic na tym nie skorzystamy i będziemy musieli oddać nasze produkty za mniejsze pieniądze. Z drugiej strony, liczba pośredników będzie rosła. Ktoś na tym skorzysta, a konsument rosyjski zapłaci jeszcze większe pieniądze - dodaje Froelich.

Ceny zbóż w Polsce

Rolnicy zastanawiają się również, czy embargo zostanie wykorzystane do sztucznego podwyższenia rynkowych cen na inne produkty, np. zboża?

Wiceszef opolskiego samorządu rolniczego szacuje, że ceny są na poziomie ubiegłorocznych żniw. 

- Gdzieś ceny zaczynają powoli spadać. Jakość zbóż została rozmyta z kolejnymi deszczami. Jest taka tendencja, że próbuje się to wykorzystać. Skupować coraz taniej na bazie emocji związanych z embargiem. Nie przeniesie się to raczej na rynek zbóż czy rzepaku. Ceny są już od ubiegłego sezonu na stosunkowo niskim poziomie. Teraz może być tylko ruch w górę, ale nie w dół. Tendencje są chwilowe i wykorzystują fakt, że niektórzy rolnicy nie mają możliwości magazynowania zbiorów i muszą sprzedać za aktualną cenę - podsumowuje Marek Froelich.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl