Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mniejsza produkcja i eksport oleju rzepakowego z Polski

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ubiegłoroczne, relatywnie niskie, zbiory rzepaku ciążą na wielkości produkcji oraz wymianie...

Ubiegłoroczne, relatywnie niskie, zbiory rzepaku ciążą na wielkości produkcji oraz wymianie handlowej olejem rzepakowym.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport oleju rzepakowego z Polski

Według danych MRiRW polski eksport oleju rzepakowego (CN 1514) w pierwszych dziecięciu miesiącach 2016 r. wyniósł 402,5 tys. t i był aż o 8% niższy r/r. Niemniej, ze względu na wzrost cen, jego wartość wyrażona w euro obniżyła się w mniejszym stopniu, bo o 1,6% r/r, do 309,3 mln euro.
 
Z roku na rok rośnie pozycja Czech wśród największych odbiorców oleju rzepakowego z Polski. W analizowanym okresie na rynek ten trafiło 254,7 tys. t surowca, czyli o 16% więcej r/r (o 35,6 tys. t). Na Słowację wysłano 71,3 tys. t oleju, co w relacji rocznej oznacza spadek o 27% (o 26,5 tys. t). Z kolei do Niemiec wyeksportowano 28,2 tys. t oleju, tj. o 61% mniej (o 44,2 tys. t) r/r. Spadek sprzedaży do Słowacji i Niemiec był większy niż wzrost eksportu do Czech. W rezultacie udział tych trzech krajów w polskim eksporcie obniżył się do 88% w analizowanym okresie, z 89% przed rokiem i z blisko 91%  dwa lata temu.

Import oleju rzepakowego do Polski

Z kolei import oleju wzrósł, choć w ujęciu wolumenowym w mniejszym stopniu niż spadł eksport. Wg MRiRW, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2016 r. zaimportowano 131,8 tys. t oleju, czyli o 28% więcej (o 28,4 tys. t) niż w tym samym okresie przed rokiem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl