| Autor: mikolaj

Mniejsza produkcja i eksport oleju rzepakowego z Polski

Ubiegłoroczne, relatywnie niskie, zbiory rzepaku ciążą na wielkości produkcji oraz wymianie handlowej olejem rzepakowym.

Mniejsza produkcja i eksport oleju rzepakowego z Polski

Eksport oleju rzepakowego z Polski

Według danych MRiRW polski eksport oleju rzepakowego (CN 1514) w pierwszych dziecięciu miesiącach 2016 r. wyniósł 402,5 tys. t i był aż o 8% niższy r/r. Niemniej, ze względu na wzrost cen, jego wartość wyrażona w euro obniżyła się w mniejszym stopniu, bo o 1,6% r/r, do 309,3 mln euro.
 
Z roku na rok rośnie pozycja Czech wśród największych odbiorców oleju rzepakowego z Polski. W analizowanym okresie na rynek ten trafiło 254,7 tys. t surowca, czyli o 16% więcej r/r (o 35,6 tys. t). Na Słowację wysłano 71,3 tys. t oleju, co w relacji rocznej oznacza spadek o 27% (o 26,5 tys. t). Z kolei do Niemiec wyeksportowano 28,2 tys. t oleju, tj. o 61% mniej (o 44,2 tys. t) r/r. Spadek sprzedaży do Słowacji i Niemiec był większy niż wzrost eksportu do Czech. W rezultacie udział tych trzech krajów w polskim eksporcie obniżył się do 88% w analizowanym okresie, z 89% przed rokiem i z blisko 91%  dwa lata temu.

Import oleju rzepakowego do Polski

Z kolei import oleju wzrósł, choć w ujęciu wolumenowym w mniejszym stopniu niż spadł eksport. Wg MRiRW, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2016 r. zaimportowano 131,8 tys. t oleju, czyli o 28% więcej (o 28,4 tys. t) niż w tym samym okresie przed rokiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!