| Autor: mikolaj

Muzeum Czekolady (Museu de la Xocolata) w Barcelonie

12 dnia kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Z tej okazji zapraszamy do lektury tekstu o Muzeum Czekolady (Museu de la Xocolata) w Barcelonie. Tekst dostaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek. Dziękujemy.

Muzeum Czekolady (Museu de la Xocolata) w Barcelonie
Hiszpanie jako pierwsi Europejczycy sprowadzili czekoladę na Stary Kontynent. Tutaj też wynaleziono w 1780 r. pierwszą na świecie maszynę do wyrobu tego produktu. A jeden z najstarszych warsztatów czekolady, który powstał w 1777 r. znajduje się w Barcelonie.

Tutaj też, w dzielnicy Ribera znajduje się Muzeum Czekolady (Museu de la Xocolata). Jest to jedno z najmłodszych (utworzone  w 2000  r. przez Cech Piekarzy) i najmniejszych muzeów w tym pięknym mieście. Jednak zwiedzanie go to prawdziwie słodka przyjemność. Muzeum poświęcone jest w całości historii tego przysmaku oraz sztuce jego powstawania. Wycieczkę rozpoczynamy od zakupu biletu (normalny 3,9 €; studenci 3,3 € - ceny w grudniu 2012 r.), który jest – jakżeby inaczej – małą tabliczką gorzkiej (minimum 73% kakao!) czekolady. W pierwszej kolejności zobaczyć można prawdziwe drzewo wraz z owocami kakaowca; naczynia, których używano do podawania czekolady i opis poszczególnych etapów historii czekolady od czasów starożytnych Majów i Azteków, poprzez odkrywczy wiek Kolumba, aż po czasy współczesne. Są tu też maszyny używane w produkcji czekolady. Po całym muzeum porozstawiane są (oczywiście w zabezpieczonych gablotach) czekoladowe rzeźby – prawdziwe dzieła sztuki. Jest tu wszystko, a jedno piękniejsze od drugiego. Jest tu czekoladowy Louis Armstrong i Ladislao Kubala (piłkarz FC Barcelony w połowie XX wieku). Są tu czekoladowe postacie z bajek: Bambi, SpongeBob, Tom i Jerry, Asterix i Obelix, a nawet sam PapaSmerf! Dla osób, które lubią „skoncentrowaną Barcelonę” w jednym miejscu – miniaturowy Łuk Triumfalny i  Sagrada Familia.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!