| Autor: redakcja1

Na giełdach cukier nieco zyskał, a kakao silnie potaniało (29.09-03.10.2014)

Na nowojorskiej giełdzie wraz z końcem września wygasł kontrakt na cukier surowy z dostawą na październik 2014 roku. Realizacja wyniosła 528,628 tys. ton - 10,405 tys. lotów – podaje FAPA/FAMMU.

Na giełdach cukier nieco zyskał, a kakao silnie potaniało (29.09-03.10.2014)

Ceny cukru

Dostawcami mają być Brazylia, Kostaryka, El Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Peru i Tajlandia. Za większość dostaw dopowiada USB Securities LLC. Wyłącznym odbiorcą z kolei jest BNP Paribas Prime Brokerage Inc. Wolumen realizacji jest zgodny z oczekiwaniami rynku.
 
Niemniej jednak ze dwa tygodnie wcześniej wygasł październikowy kontrakt w Londynie na cukier biały, a realizacja wyniosła jedynie 100 tys. ton. Niski wolumen wynikał głównie z obaw o jakość tajskiego cukru, jaki ma być dostarczony w tym kontrakcie.
 
Ostatni tydzień przyniósł nieznaczne zwyżki notowań cukru surowego. W Londynie cukier biały podrożał o 0,7% do 418,5 USD/t. W ujęciu miesięcznym notowania były mniejsze o 2%, a w rocznym o 15%. Natomiast w Nowym Jorku cukier surowy kosztował 0,9% więcej do 353,6 USD/t, przy czym biorąc pod uwagę zmianę kontraktu, to zwyżka wyniosła aż 10%! W skali miesiąca notowania były większe o 3%, a w roku mniejsze o 13%. Ta spora różnica w tempie wzrostu to właśnie w dużej mierze efekt zmiany kontraktu, gdyż termin wygaśnięcia obecnego to dopiero marzec 2015 roku. Po zmianie kontraktu zmalała i tak nieznaczna premia cukru białego, która wynosi aktualnie około 65 USD/t, co stawia pod znakiem zapytania rentowność rafinacji cukru.

Ceny kakao

Ostatni tydzień przyniósł silne obniżki notowań kakao. W Nowym Jorku cena ziarna zmniejszyła się o 6% do 3151 USD/t, a w Londynie odnotowano 5% spadek do 2003 BGP/t. W relacji rocznej kakao kosztuje więcej o 20%. Ostatnie zniżki są wynikiem głównie dwóch czynników. Po pierwsze największy producent kakao na świecie, Wybrzeże Kości Słoniowej zdecydował się skorygować w górę o 13% gwarantowaną cenę ziarna dla farmerów do 850 franków CFA za kilogram, czyli o 1,6 USD/kg.
 
Po drugie, amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom podało, że epidemia wirusa Ebola w Nigerii i Senegalu wydaje się być opanowana, co bardzo zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania choroby w innych rejonach Afryki, zwłaszcza w WKŚ. Obie informacje oznaczają dobre zaopatrzenie i rynek zareagował na nie spadkami. 


Tagi:
źródło: