Druga transza eksportu cukru pozakwotowego

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Komisja Europejska zdecydowała się na uruchomienie drugiej transzy eksportu pozakwotowego cukru w sezonie 2015/2016. Tradycyjnie limit wywozu ma wynieść 700 tys. ton. Póki co nie wiadomo, kiedy decyzja wejdzie w życie - podaje FAPA/FAMMU.

Druga transza eksportu cukru pozakwotowego

Eksport pozakwotowego cukru

UE obowiązuje limit eksportu WTO w wysokości 1,374 mln ton rocznie. Od kilku lat KE wydaje pozwolenia na wywóz cukru pozakwotowego łącznie dla 1,35 mln ton. Wysyłka realizowana jest w dwóch transzach: pierwsza, uruchamiana z początkiem sezonu, wynosi 650 tys. ton, druga jest większa o 50 tys. ton.

Eksport pozakwotowego cukru cieszy się dużym zainteresowaniem, a dostępne limity są kilkukrotnie przekraczane, co wynika z nadprodukcji cukru w UE.

W sezonie 2015/2016 kontyngent wniosków w pierwszej transzy został pomniejszony o 2/3. Część handlowców jest jednak zdania, że druga transza może nie być atrakcyjna dla producentów cukru, którzy planują zmagazynowanie cukier. Takie zapasy miałyby być użyte po zniesieniu kwotowania produkcji cukru, czyli w październiku 2017 roku.Tagi:
źródło: