Niższa produkcja koncentratu soku jabłkowego w Chinach

Produkcja koncentratu jabłkowego w Chinach w sezonie 2013/2014 może ukształtować się na poziomie poniżej 500 tys. t co będzie wielkością znacznie niższą od ubiegłorocznej (dane USDA wskazują, że w sezonie 2012/2013 produkcja zagęszczonego soku jabłkowego w Chinach wyniosła 660 tys. t.), a także mniejsza od pierwotnych oczekiwań dotyczących bieżącego sezonu (za Food-news).

Niższa produkcja koncentratu soku jabłkowego w Chinach
W tym sezonie, zgodnie z szacunkami Chamber of Commerce in China do trzeciego tygodnia listopada br. wytworzono łącznie 430 tys. t koncentratu czyli o ok. 30% mniej niż przed rokiem. Jak podkreślają eksperci Banku BGŻ wielkość ta stanowi zaledwie 28-29% maksymalnej produkcji jaką są w stanie wytworzyć operujące na terenie „Państwa Środka“ zakłady przetwórcze.

Niski poziom wykorzystania mocy przerobowych przyczynia się do utrzymywania niskiej rentowności producentów koncentratu w Chinach i zagraża ich funkcjonowaniu w długim okresie. Można zatem oczekiwać, że produkcja zagęszczonego soku jabłkowego w tym kraju w kolejnych kilku latach nie będzie zagrażać produkcji w krajach europejskich.

W sezonie 2013/2014, wskutek obniżenia podaży, można spodziewać się kolejnego zmniejszenia się wolumenu importu z Chin do UE-27. Według danych Eurostatu, w okresie I-IX 2013 import ten wyniósł 26 tys. t i był o blisko 11% niższy niż rok wcześniej, a także o ponad 70% niższy niż przed dwoma laty. Co więcej, koszty produkcji koncentratu z jabłek w Chinach wciąż pozostają wysokie czego przyczyną są wysokie ceny jabłek przemysłowych. Przy obecnych cłach eksportowych, koncentrat chiński na rynku europejskim jest stosunkowo drogi i tym samym mało konkurencyjny w stosunku do koncentratu z Polski.

Zgodnie z danymi Foodnews obecnie kilogram zagęszczonego soku jabłkowego z Chin kosztuje 1,45-1,50 euro/kg, podczas gdy cena koncentratu z Polski o kwasowości 3,2% wynosi 1,3 euro/kg czyli o ok. 15% mniej.

Zdaniem analityków Banku BGŻ biorąc pod uwagę perspektywy dla rynku koncentratu w dalszej części sezonu trudno jest oczekiwać znaczących zmian cenowych. Popyt na rynkach europejskich, jak twierdzi Foodnews, jest dość słaby. Niemniej, niższa produkcja i tym samym kolejne zmniejszenie podaży chińskiego soku teoretycznie będzie czynnikiem oddziałującym na wzrosty. Może to być pozytywne z punktu widzenia kształtowania się cen koncentratu polskiego, który pozostaje tańszy w relacji do roku poprzedniego.


Tagi:
źródło: