| Autor: redakcja6

Niższy eksport płynnego mleka i śmietany z Polski. Wzrost jego wartości

Pod względem wolumenu, eksport płynnego mleka i śmietany z Polski spadł o 4% do 285,7 tys. ton. Jednocześnie zaobserwowano 19-procentową zwyżkę wartości wywozu do poziomu 217,9 mln euro – poinformowała FAMMU/FAPA.

Niższy eksport płynnego mleka i śmietany z Polski. Wzrost jego wartości
Wartość eksportu mleka płynnego i śmietany z Polski była niższa w 2013 roku tylko w marcu, natomiast w pozostałych miesiącach przewyższyła wyniki z rekordowego 2011 roku.
 
Największe ilości mleka i śmietany trafiły tradycyjnie do państw członkowskich. Dominującym kierunkiem wywozu pozostały Niemcy, gdzie sprzedano w 2013 roku 178,9 tys. ton tych produktów mleczarskich, co oznacza wolumen o 20,8% niższy w relacji rocznej. Natomiast łączna wartość ukształtowała się na poziomie o 9,1% wyższym niż w 2012 roku i wyniosła 136 mln euro. Warto podkreślić, iż omawiane artykuły trafiają w 62,5% do naszego zachodniego sąsiada, zatem pozostałe państwa odgrywają drugorzędną rolę.
 
Na drugim miejscu pod względem odbioru płynnego mleka i śmietany z Polski uplasowały się Włochy z niespełna 3-procentowym spadkiem wartości eksportu. Do Włoch trafiło w 2013 roku 9,7 tys. ton tych przetworów mleczarskich za 17,7 mln euro.
 
Na większą uwagę zasługuje 53-pocentowa zwyżka wartości wywozu do Węgier za łączna kwotę 11 mln euro przy wzroście do 17,9 tys. ton. Jeszcze większy wartościowo wzrost eksportu odnotowano do Czech, bo aż o 68% do 7,6 mln euro przy ponad dwuipółkrotnej zwyżce ilości do 13,1 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!