Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niższy eksport płynnego mleka i śmietany z Polski. Wzrost jego wartości

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pod względem wolumenu, eksport płynnego mleka i śmietany z Polski spadł o 4% do 285,7 tys....

Pod względem wolumenu, eksport płynnego mleka i śmietany z Polski spadł o 4% do 285,7 tys. ton. Jednocześnie zaobserwowano 19-procentową zwyżkę wartości wywozu do poziomu 217,9 mln euro – poinformowała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wartość eksportu mleka płynnego i śmietany z Polski była niższa w 2013 roku tylko w marcu, natomiast w pozostałych miesiącach przewyższyła wyniki z rekordowego 2011 roku.
 
Największe ilości mleka i śmietany trafiły tradycyjnie do państw członkowskich. Dominującym kierunkiem wywozu pozostały Niemcy, gdzie sprzedano w 2013 roku 178,9 tys. ton tych produktów mleczarskich, co oznacza wolumen o 20,8% niższy w relacji rocznej. Natomiast łączna wartość ukształtowała się na poziomie o 9,1% wyższym niż w 2012 roku i wyniosła 136 mln euro. Warto podkreślić, iż omawiane artykuły trafiają w 62,5% do naszego zachodniego sąsiada, zatem pozostałe państwa odgrywają drugorzędną rolę.
 
Na drugim miejscu pod względem odbioru płynnego mleka i śmietany z Polski uplasowały się Włochy z niespełna 3-procentowym spadkiem wartości eksportu. Do Włoch trafiło w 2013 roku 9,7 tys. ton tych przetworów mleczarskich za 17,7 mln euro.
 
Na większą uwagę zasługuje 53-pocentowa zwyżka wartości wywozu do Węgier za łączna kwotę 11 mln euro przy wzroście do 17,9 tys. ton. Jeszcze większy wartościowo wzrost eksportu odnotowano do Czech, bo aż o 68% do 7,6 mln euro przy ponad dwuipółkrotnej zwyżce ilości do 13,1 tys. ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl