Notowania cukru i kako w górę

Kontrakt terminowy na cukier surowy z dostawą na maj 2016 roku na nowojorskiej giełdzie towarowej został zrealizowany na 78,8 tys. ton. Cukier pochodzi z Brazylii i Gwatemali, a nabywcą jest ED&F Man. Niska realizacja nie jest zaskoczeniem - podaje FAPA/FAMMU.

Notowania cukru i kako w górę
Notowania cukru

Globalny rynek cukru wyczekuje przede wszystkim na informacje z Brazylii, gdzie możliwy jest impeachment prezydent, Dilmy Rousseff. Gdyby prezydent została odwołana, to rynki spodziewają się umocnienia reala brazylijskiego, co miałoby kluczowy wpływ na podaż brazylijskich surowców, w tym cukru.
 
W 2015 roku mocne osłabienie reala względem dolara amerykańskiego pozwalało wywozić z zyskiem Brazylijczykom nawet mimo małych cen, gdyż zarabiali na różnicy kursowej. Jeżeli Rosusseff zostanie na stanowisku, to oczekiwane jest dalsze osłabienie brazylijskiej waluty, co będzie sprzyjać handlowi. W związku z tym, Brazylijczycy aktualnie nie są zainteresowani wysyłką, czekając na rozwój sytuacji.
 
Drugą kluczową informacją z Brazylii są spekulacje odnośnie zmian cen paliw kopalnych i podatków, co ograniczyłoby zapotrzebowanie na bioetanol, a w efekcie zwiększałaby się produkcja cukru. Na zachowanie notowań cukru w ostatnich tygodniach duży wpływ miała również sytuacja techniczna rynku.
 
W trakcie ostatniego tygodnia cukier silnie podrożał na giełdach. W Londynie cukier biały wzrósł o 9,6% do 456,5 USD/t, a biorąc pod uwagę zmianę kontraktu, zwyżka wyniosła 10,9%. Z kolei w Nowym Jorku cukier surowy podrożał o 11,1% do 343,3 USD/t. W relacji miesięcznej cukier był jednak tańszy odpowiednio o 2,2 i 6,8%, co pokazuje, że notowane wcześniej spadki nie zostały jeszcze odrobione, mimo tak silnych podwyżek w ostatni tygodniu. W skali rocznej cukier surowy był droższy o 23%, a cukier biały o 26,7%.
 
Światowy bilans cukru w sezonie 2015/2016 i następnym po latach nadwyżek produkcyjnych pojawi się deficyt, co przemawia za wyższymi cenami cukru.

Notowania kako

Po przecenach kakao, jakie wystąpiły od połowy marca do połowy kwietnia, notowania odrobiły nieco strat. W Nowym Jorku ziarno podrożało przez ostatni tydzień o 4,5% do 3068 USD/t, a w Londynie o 2,4% do 2216 BGP/t. W skali rocznej kakao było odpowiednio droższe o 11 i 15%. Przyczyn ostatnich wzrostów należy upatrywać w informacjach z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie niesprzyjające warunki pogodowe mogą ograniczyć zbiory ziarna nawet o 24% w relacji rocznej.


Tagi:
źródło: