| Autor: redakcja1

Zmiany w kontyngentach importowych na niektóre produkty rolne

W dniu 30 grudnia 2016 roku ukazały się dwa rozporządzenia zmieniające sposób zarządzania kontyngentami importowymi na niektóre produkty rolne spoza Unii Europejskiej.

Zmiany w kontyngentach importowych na niektóre produkty rolne
Pierwsze z nich to rozporządzenie nr 2016/2389, które w celu zagwarantowania odpowiednich i nieprzerwanych dostawy niektórych towarów, których produkcja w Unii jest niewystarczająca, otwiera z dniem 1 stycznia 2017 roku autonomiczne wolumeny taryfowe. Produkty objęte tymi kontyngentami taryfowymi mogą być przywożone do Unii z zastosowaniem zerowych lub zmniejszonych stawek celnych. Jak podaje FAMMU/FAPA, w przypadku przetworów owocowo-warzywnych otwarto bezcłowe, roczne kontyngenty na mrożone kolby kukurydzy oraz puszkowaną kukurydzę - w sumie 550 ton, grzyby - uszaki mrożone – 700 ton, a także czereśnie zawierające alkohol – 1000 ton.
 
Poza tym, w tym samym dniu ukazało się rozporządzenie nr 2016/2390 zawieszające cła na wybrane produkty na różny okres od roku do trzech lat. Zerowa stawka będzie obowiązywać już od początku 2017 roku miedzy innymi na pieczarki, mrożony groch i pędy bambusa, suszone grzyby, daktyle, żurawinę świeżą i suszoną, mrożone borówki, ananasy mrożone, puszkowane pędy bambusa, przecier z aceroli oraz mrożony sok z aceroli, z bananów, z mango, papai i guawy oraz blanszowane liście winogron i kasztany oraz sok anansowy, żurawinowy i owoców męczennicy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!