Oczekiwania światowego handlu mąką pszenną

W bieżącym sezonie Turcja umocniła się na pozycji niekwestionowanego światowego lidera w eksporcie mąki pszennej. Kazachstan, drugi największy dostawca, też zwiększył wielkość sprzedaży zagranicznej. Natomiast UE notuje kolejny sezon wyraźnego spadku udziału w globalnym handlu – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Oczekiwania światowego handlu mąką pszenną

Eksport mąki pszennej

Jak podaje Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) światowy handel mąką pszenną w obecnym sezonie może wynieść 15,01 mln t. To nieco więcej niż przewidywała w poprzedniej swojej prognozie sprzed trzech miesięcy (14,96 mln t). Taka wielkość oznacza zwyżkę o 5% wobec poprzedniego sezonu, kiedy handel wyniósł 14,25 mln t. Prognozowana wielkość w bieżącym sezonie światowego eksportu jest rekordowo wysoka.

 

Najnowsze prognozy IGC, przewidują, że Turcja czwarty sezon z rzędu sprzeda za granicę więcej mąki niż Kazachstan, wcześniejszy lider. Eksport turecki szacowany jest na 4,55 mln t, tj. aż o 29% (1,02 mln t) więcej niż w sezonie 2014/15. Tym samym będzie stanowił aż 30% całej światowej sprzedaży. Kraj nad Bosforem znacznie zwiększa eksport, po spadku w poprzednim sezonie, kiedy zbiory pszenicy były słabe. Z kolei w 2015 r. zbiory pszenicy uległy zwyżce względem poprzedniego roku o 19% i wyniosły 22,6 mln t, co pozwoliło na zwiększenie produkcji mąki. Ponadto zbrojne konflikty na Bliskim Wschodzie spowodowały, że wzrósł popyt importowy na mąkę w tym regionie, głównie w Iraku i w Syrii.

 

Wzrosnąć ma również wywóz z Kazachstanu, jednak w mniejszym stopniu niż w przypadku Turcji. Prognozy na trwający jeszcze sezon 2015/16 mówią o sprzedaży zagranicznej na poziomie 2,75 mln t, czyli większej o 15% niż w sezonie 2014/15. Mimo tego wciąż jest to poziom eksportu niższy niż chociażby w sezonie 2011/12, kiedy Kazachstan wyeksportował 3,65 mln t mąki pszennej.

Wspomniane kraje mają odpowiadać blisko za połowę międzynarodowego handlu mąką pszenną. Unia Europejska jest w tym zestawieniu na trzecim miejscu z oczekiwanym eksportem w sezonie 2015/16 na poziomie zaledwie 0,85 mln t. W ostatnich latach UE wyraźnie traciła swoją pozycję w światowym wywozie mąki pszennej. Warto podkreślić, że jednocześnie wzrastała wysyłka nieprzetworzonego ziarna pszenicy z Wspólnoty.

 

Import mąki pszennej
 

Wśród najważniejszych importerów w dalszym ciągu znajdują się kraje azjatyckie, położone zarówno blisko Turcji, jak i Kazachstanu. W omawianym czasie Irak ma przywieźć 2,1 mln t mąki, Afganistan 2,0 mln t a Uzbekistan 1,2 mln t. Poza krajami azjatyckimi, duże zakupy notują również kraje afrykańskie, w tym szczególnie Sudan i Angola z prognozowanym wwozem na poziomie około 0,6 mln t.

 

Według wczesnych prognoz na sezon 2016/17 Turcja i Kazachstan nadal będą zwiększać eksport korzystając ze wzmożonego popytu wśród swoich tradycyjnych odbiorców na Bliskim Wschodzie i WNP. Zapotrzebowanie będzie również napędzała wzrastająca popularność produktów spożywczych na bazie pszenicy w Afryce Subsaharyjskiej.  Tagi:
źródło: