Rumunia znacząco obniża VAT na mięso, ryby, owoce i warzywa

Wezwania rumuńskiego stowarzyszenia producentów mięsa (ARC) skierowane do rządu w sprawie zmniejszenia VAT-u przy sprzedaży mięsa, znalazły przełożenie w nowym projekcie ordynacji podatkowej, która wejdzie w życie w Rumunii od 2016 r. VAT na mięso, ryby, jak i również warzywa oraz owoce zostanie zredukowany z aktualne stawki 24% do 9% - podaje FAMMU/FAPA

Rumunia znacząco obniża VAT na mięso, ryby, owoce i warzywa

Rumunia obniża VAT na mięso, ryby, owoce i warzywa

Jak podkreślają przedstawiciele przemysłu, działania takie przyczynią się do zmniejszenia się cen mięsa oraz przetworów mięsnych przynajmniej o 20%. Poza tym spowodują one ułatwienia dla Państwa w ściąganiu podatku od tych jednostek, które uchylają się od ich płacenia, co jest szeroko rozpowszechnionym procederem w krajowym sektorze mięsnym.

 

Zmniejszenie się VAT-u powinno również wpłynąć na wzrost spożycia, a to wygeneruje dochody dla budżetu państwa w wysokości 160 mln EUR. Redukcja wpłynie także korzystnie na walkę z bezrobociem. ARC przypomniało, że sytuacja krajowego przemysłu znaczenie się pogorszyła po nałożeniu przez Rosję embargo na unijny eksport towarów rolno-spożywczych.

 

W wyniku czego rumuński wywóz został mocno ograniczony, a handlowcy słabo radzą sobie ze znajdowaniem nowych rynków zbytu. Ożywienie krajowej sprzedaży może więc przynieść ulgę w czym ma pomóc redukcja VAT-u. Przedsiębiorcy przypomnieli, że już w 2013 r. obniżono VAT w sektorze piekarniczym z 24% do 9%, co przełożyło się na ożywienie krajowej konsumpcji.

 

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej sytuacja rumuńskiej gospodarki jest aktualnie bardzo dobra, a prognozy są równie optymistycznie. W 2014 r. wzrost gospodarczy osiągnął wynik 3%, a w 2015 r. oraz w 2016 r. prawdopodobnie będzie w granicy 2,7% oraz 2,9%. Będzie to efekt zwyżki krajowego popytu oraz spodziewanej poprawy gospodarki światowej. Zgodnie z nową ordynacją podatkową standardowy VAT w Rumunii w 2016 r. zostanie zmniejszony do 20%, z dalszą planowaną redukcją do 18% w 2018 r.



Tagi:
źródło: