Pieczywo cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków

W porównaniu do roku ubiegłego, przeciętny Polak zjada średnio o 3 procent mniej pieczywa. Nie wróży to zbyt świetlanej przyszłości piekarniom i cukierniom. Eksperci przyznają, że może to doprowadzić do upadku jednego na dziesięć sklepów.

Pieczywo cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków

Obecna sytuacja jest efektem tzw. wojny cenowej, którą zakłady prowadzą mimo ciągle drożejących cen surowców. Próbują w ten sposób utrzymać swoją pozycję na rynku. Wysokie ceny mąki znacznie utrudniają pracę piekarzom. Uważają oni, że tak wysokie stawki za ten surowiec to prawdziwy cios w plecy.


Statystyki dowodzą, że obecna cena mąki pszennej najczęściej używanej w piekarniach, w porównaniu do czerwca zeszłego roku jest aż o 69 procent droższa. Z kolei mąka żytnia w tym czasie podrożała prawie dwukrotnie.


Eksperci przewidują, że taki obrót sprawy doprowadzi do nieuniknionych podwyżek pieczywa. Wzrost ten będzie dość wysoki i odczuwalny dla konsumentów, ponieważ ma sięgnąć od 6 do 12 procent. Nie tylko wysokie stawki za mąkę będą winnymi w tej sprawie. Wzrost cen paliwa, energii czy wyższego podatku gruntowego również mają w tym swój udział.


Jeszcze do niedawna piekarnie z chęcią prowadziły też cukiernie. Był to dla nich opłacalny dodatek. Niestety teraz się to zmieniło, gdyż stawki za cukier i owoce znacząco zmniejszyły opłacalność takowego przedsięwzięcia.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!