Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wysoka podaż truskawek w Chinach może zaszkodzić polskim eksporterom

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Tegoroczne zbiory truskawek w Chinach mogą być większe niż przed rokiem. Jak wynika z...

Tegoroczne zbiory truskawek w Chinach mogą być większe niż przed rokiem. Jak wynika z niektórych źródeł (za Foodnews) wzrost produkcji może wynieść nawet 100 tys. t w stosunku do 2014 roku. Wyższe zbiory oznaczać mogą zwiększenie presji na obniżkę cen chińskich truskawek i tym samym spadki cen na rynku europejskim – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport truskawek z Chin

Wprawdzie, import chińskich mrożonych truskawek do UE-28 z roku na rok maleje, jednak wciąż są one ważnym elementem kształtowania się cen na rynku europejskim. W 2014 roku, według danych Eurostatu, Chiny wysłały do krajów Unii 19,7 tys. ton mrożonych truskawek co stanowiło 7 proc. całkowitych dostaw na rynek wspólnotowy. Wolumen przywozu w 2013 roku z Chin zanotował aż 52-proc. spadek w skali roku.
 
Niemniej, przy wzroście produkcji i możliwej zniżce cen w 2015 r. może nastąpić odbicie w przywozie z tego kraju. Może to być więc kolejny, negatywny czynnik dla kształtowania się cen mrożonych truskawek, obok wysokich zapasów na rynku unijnym.
 
Poza tym w Chinach przetwórnie dysponują znacznymi zapasami z roku poprzedniego, które zdaniem Foodnews mogą wynosić 20 tys. ton. Mrożone truskawki z Chin mogą poprawić swoją konkurencyjność w odniesieniu do tych produkowanych w Unii, tym bardziej, że ceny surowca w skupie w Chinach są aktualnie mniejsze w ujęciu roku (Foodnews).

Ceny truskawek

Na rynku widoczna jest obniżka cen truskawek chińskich. Jak wynika z notowań Foodnews ceny truskawek mrożonych z Chin w pierwszej połowie kwietnia 2015 roku zmalały do 1,30 USD/kg. Co prawda była to cena podobna do tej w analogicznym czasie przed rokiem, chociaż aż o 20 proc. mniejsza niż w czerwcu minionego roku.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl