| Autor: redakcja1

Wysoka podaż truskawek w Chinach może zaszkodzić polskim eksporterom

Tegoroczne zbiory truskawek w Chinach mogą być większe niż przed rokiem. Jak wynika z niektórych źródeł (za Foodnews) wzrost produkcji może wynieść nawet 100 tys. t w stosunku do 2014 roku. Wyższe zbiory oznaczać mogą zwiększenie presji na obniżkę cen chińskich truskawek i tym samym spadki cen na rynku europejskim – podaje Bank BGŻ.

Wysoka podaż truskawek w Chinach może zaszkodzić polskim eksporterom

Eksport truskawek z Chin

Wprawdzie, import chińskich mrożonych truskawek do UE-28 z roku na rok maleje, jednak wciąż są one ważnym elementem kształtowania się cen na rynku europejskim. W 2014 roku, według danych Eurostatu, Chiny wysłały do krajów Unii 19,7 tys. ton mrożonych truskawek co stanowiło 7 proc. całkowitych dostaw na rynek wspólnotowy. Wolumen przywozu w 2013 roku z Chin zanotował aż 52-proc. spadek w skali roku.
 
Niemniej, przy wzroście produkcji i możliwej zniżce cen w 2015 r. może nastąpić odbicie w przywozie z tego kraju. Może to być więc kolejny, negatywny czynnik dla kształtowania się cen mrożonych truskawek, obok wysokich zapasów na rynku unijnym.
 
Poza tym w Chinach przetwórnie dysponują znacznymi zapasami z roku poprzedniego, które zdaniem Foodnews mogą wynosić 20 tys. ton. Mrożone truskawki z Chin mogą poprawić swoją konkurencyjność w odniesieniu do tych produkowanych w Unii, tym bardziej, że ceny surowca w skupie w Chinach są aktualnie mniejsze w ujęciu roku (Foodnews).

Ceny truskawek

Na rynku widoczna jest obniżka cen truskawek chińskich. Jak wynika z notowań Foodnews ceny truskawek mrożonych z Chin w pierwszej połowie kwietnia 2015 roku zmalały do 1,30 USD/kg. Co prawda była to cena podobna do tej w analogicznym czasie przed rokiem, chociaż aż o 20 proc. mniejsza niż w czerwcu minionego roku.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!