Polska wódka zalewa świat

Według danych, do rożnych krajów świata codziennie eksportowanych jest aż 170 tysięcy litrów wódki.

Polska wódka zalewa świat

To jedyne możliwe rozwiązanie by nasze gorzelnie mogły się utrzymać na obecnym poziomie, gdyż w ostatnich dwóch latach krajowa konsumpcja zmalała o blisko 10 procent.


Jednakże, za to znacznie wzrósł eksport tych trunków, bo tylko w okresie od stycznia do marca był on o 6,5 procenta większy. Z kolei biorąc pod uwagę ostatnie 5 lat, to dostarczyliśmy innym państwom ponad dwukrotnie.


W zeszłym roku zaimportowano polską wódkę w wolumenie łącznym 52,2 mln litrów, a na ten rok przewiduje się, że to będzie nawet 63 mln litrów tego trunku.


Co jest niezwykle ciekawe, otóż większa część alkoholu pozostanie w Unii Europejskiej oraz trafi do Stanów Zjednoczonych. Niemniej jednak, wytwórcy pokładają największe nadzieje w rynkach azjatyckich. Nic w tym dziwnego, skoro w Chinach jest tak ogromny potencjał i w związku z tym wielu wytwórców myśli o otworzeniu tam swoich fabryk.


No cóż, co tu ukrywać, w Europie jesteśmy największym producentem tych trunków, a najwięcej importują od nas Francuzi, gdzie wartość wolumenu wynosi 41 mln euro, Amerykanie kupują za 11,8 mln euro. Dalej są Meksykanie płacący łącznie 3,2 mln euro, a także Włosi wydający na nasze wódki 1,7 mln euro.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!