Polskie sery topione zdobywają Zatokę Perską

Według najnowszych danych Eurostat, w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. z Polski do krajów trzecich wyeksportowano 20,4 tys. t serów topionych (CN 040630), tj. o 5,4% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Polskie sery topione zdobywają Zatokę Perską
Oznacza to, że Polska była największym unijnym eksporterem serów topionych z udziałem w ogólnym wolumenie ich eksportu z UE na poziomie 31%. Drugi największy eksporter serów topionych z UE – Francja - sprzedał na rynki trzecie 19,2 tys. t tych produktów.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, eksport serów topionych z Polski do krajów pozunijnych był kierowany głównie do krajów Zatoki Perskiej. W pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r., wolumen eksportu do krajów z tego regionu zwiększył się o 15% do 13,0 tys. t, co stanowiło 64% całkowitego ich eksportu do krajów trzecich. Polska była największym unijnym dostawcą serów topionych do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iraku, Kuwejtu i Omanu. Poza krajami Zatoki Perskiej nasz kraj był największym unijnym eksporterem m.in. do Egiptu, Izraela i Libanu.
 
Sprzedaż serów świeżych do krajów trzecich zwiększyła się niemal dwukrotnie, do 4,8 tys. t, głównie za sprawą pięciokrotnie większego eksportu do Korei Południowej (łącznie 1,5 tys. t) i siedmiokrotnego wzrostu eksportu do Tajlandii (łącznie 0,7 tys. t).
 
Eksport serów dojrzewających do krajów trzecich, w okresie I-VIII 2017 r., zwiększył się o 12,9% do 11,4 tys. t. Warto zauważyć, że wśród znaczących odbiorców (z krajów trzecich) serów dojrzewających z Polski znalazła się Panama, do której sprzedaliśmy 2,1 tys. t tych produktów oraz Kuba (0,7 tys. t).
 
Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach br. wolumen eksportu serów i twarogów z Polski, na rynki krajów trzecich wyniósł 37,0 tys. t i był o 14,3% większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Oznacza to, że sery topione stanowiły 55% łącznego wolumenu eksportu serów i twarogów z Polski na rynki pozaunijne. W sierpniu 2017 r. eksport masła z Polski ponad dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 
 
Według wstępnych danych MF (za MRiRW) w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. wolumen eksportu masła i pozostałych tłuszczów mlecznych z Polski wyniósł 38,7 tys. t i był o 16,9% większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Eksport masła i pozostałych tłuszczów mlecznych do Holandii zwiększył się o 137% do 7,5 tys. t, a do Francji wzrósł o 120% do 3,2 tys. t.
 
Należy zauważyć, że tylko w sierpniu br. z Polski sprzedano 7,5 tys. t masła i pozostałych tłuszczów mlecznych, czyli aż o 121% więcej niż w sierpniu 2016 r.


Tagi:
źródło: