Problemy w przetwórstwie owocowo-warzywnym

Niskie zbiory problemami w przetwórstwie owocowo-warzywnym, czyli wyższe ceny soków, przetworów, koncentratów i mrożonek.


Właściciele zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego zgodnym głosem mówią, że nie pamiętają by było aż tak źle. Niestety niezbyt sprzyjająca tegoroczna aura sprawiła, iż zbiory są znacznie mniejsze aniżeli w roku ubiegłym, a do tego można zauważyć znaczny wzrost cen. W związku z tym należy obawiać się podwyżki na produkty mrożone, przetwory, soki, dżemy, a także koncentraty. Niestety ten problem nie dotyczy tylko warzyw, ale również i owoców, gdzie zbiory są jeszcze mniejsze. Podobnie jest ze zbiorem malin, grochu, fasolki szparagowej czy brokuł i kalafiorów.

 

Na szczęście wiele z przetwórni posiada zapasy z zeszłego roku, gdzie ceny surowców były znacznie niższe. Choć mówi się o trudnej sytuacji, ale to jeszcze nie kryzys. Niemniej jednak konsumenci zapłacą znacznie więcej za soki i mrożonki. Tym bardziej, że tegoroczne jabłka są dwukrotnie droższe niż w roku ubiegłym. To samo tyczy się wiśni oraz malin, które w bieżącym roku bardzo słabo obrodziły.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!