Producenci cukru przeciwni zniesieniu kwot cukrowych

Komisja Europejska planuje znieść kwoty cukrowe. Przeciwni takiemu obrotowi sprawy są cukrownicy i plantatorzy.

Producenci cukru przeciwni zniesieniu kwot cukrowych

Obecnie każdy kraj ma ustaloną indywidualną kwotę. Polsce przysługuje 1,4 mln ton.

W najbliższą środę Komisja Europejska planuje przeprowadzić głosowanie w tej kwestii. Przewiduje się, że obowiązujące kwoty cukrowe zostaną przedłużone do 2020 roku. Niemniej jednak takie rozwiązanie nadal nie zadowala producentów i plantatorów buraków cukrowych. Według cukrowników, zniesienie kwot może mieć katastrofalne skutki.

Zdaniem przedstawiciela Związku Producentów Cukru, otwarcie rynku cukru może być dla polskiego cukrownictwa zabójcze. W jego opinii Polacy nie mają szans, żeby sprostać konkurencji z zachodu czy innych państw spoza Wspólnoty. Wyjaśnia, że technologicznie nie dorównujemy innym krajom Unii, zwłaszcza jeżeli chodzi o wydajność produkcji buraków.

Z kolei ekspert z Fundacji Programów pomocy dla Rolnictwa uważa, że zniesienie kwot przyczyniłoby się do wycofania się zachodnich koncernów z produkowania cukru w Polsce. Dodaje, że w Niemczech i we Francji właścicielami koncernów są rodzimi plantatorzy buraków. Jego zdaniem, zniesienie kwot wpłynęłoby na intensyfikacje produkcji przez zachodnich plantatorów.

Czytaj także:
Copa-Cogeca za utrzymaniem kwot cukrowych do 2020 roku



Tagi:
źródło: