Producenci słodyczy ciągle walczą o ceny cukru

Branża produkująca słodycze walczy o zwiększenie zasobów cukru na rynku.

Producenci słodyczy ciągle walczą o ceny cukru

Wnioskują oni o choćby zwiększenie kwot produkcyjnych oraz skreślenie cukru ze spisu towarów wrażliwych, które są ściśle kontrolowane przez odpowiednie organy Unii Europejskiej.


Niemniej jednak dotychczas sektor ten otrzymał zapewnienie otrzymania blisko 500 tysięcy ton tej słodkiej substancji, która została wyprodukowana w krajach Wspólnoty, ale poza kwotami i miała być wysłana poza terytorium Unii Europejskiej.


Niestety jest to bardzo mała ilość. Szczególnie gdy deficyt cukru na europejskim rynku wynosi już 4 mln ton. Z kolei w Polsce jest to 200-250 tysięcy ton, podczas gdy z obiecanego wolumenu możemy uzyskać około 50 tysięcy ton.


W związku z tym, nie najlepsza sytuacja na krajowym rynku cukru w obecnym sezonie została jedynie złagodzona, ale i tak problem nadaj jest, bo popyt na ten surowiec dalej rośnie.


Dlatego też polskie władze starają się w Brukseli o zwiększenie dla naszego kraju limitu produkcyjnego. Chcą oni 15 procentowego wzrostu, czyli z 1,4 mln ton do 1,61 mln ton. Właśnie to pozwoli nam na samowystarczalność w aspekcie zaopatrzenia krajowych konsumentów oraz wytwórców.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!