| Autor: redakcja1

Produkcja owoców w Polsce

W firmach średnich i dużych produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych w sierpniu 2015 r. w odniesieniu do analogicznego czasu 2014 r. była wyższa o 16% - podaje Irena Strojewska w Rynku Rolnym IERiGŻ-PIB.

Produkcja owoców w Polsce

Produkcja soków

Produkcja soków pitnych produkowanych z jabłek obniżyła się o 22%, wytwarzanych z owoców cytrusowych o 3%, a pozostałych soków pitnych warzywnych i owocowo-warzywnych wzrosła o 39%. Spadek o 32% produkcji soków zagęszczonych było wynikiem obniżenia się podaży surowca i zwyżki cen. Mniejsza była również produkcja dżemów o 27%. Wzrosła za to o 53% produkcja owoców mrożonych oraz o 14% kompotów i owoców pasteryzowanych.
 
Jak podaje ekspertka IERiGŻ-PIB, w miesiącach styczeń-sierpień 2015 r. produkcja pitnych soków owocowych i owocowo-warzywnych zwiększyła się w ujęciu do porównywalnego czasu 2014 r. o 6% do 402,3 tys. ton. Wyższa o 12% produkcja soków pitnych wytwarzanych z owoców cytrusowych oraz o 8% pozostałych soków pitnych warzywnych, owocowych i owocowo-warzywnych, a zmalała o 2% soków jabłkowych. Produkcja owoców mrożonych była większa o 15%. Niższa za to o 13%  była produkcja soków zagęszczonych, a dżemów oraz kompotów i owoców pasteryzowanych o 18%.
 
Przeciętne ceny zbytu pitnych soków jabłkowych we wrześniu 2015 r. były mniejsze niż we wrześniu 2015 r. o 6%, a pitnych soków pomarańczowych zwiększyły się o 5%. Ceny zbytu dżemów produkowanych z czarnych porzeczek były wyższe o 5%, a z truskawek o 3%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!