Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Prognoza dla światowej produkcji mleka w 2014 roku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Z najnowszych danych Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa...

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że w 2014 roku, po stagnacji w roku ubiegłym, produkcja mleka na świecie wzrośnie i osiągnie poziom 783 mln ton, co oznacza, że będzie większa o 2% w relacji rocznej – zauważa Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według prognoz, największy przyrost produkcji będzie miał miejsce w Azji, gdzie wzrośnie o 3% w relacji rocznej i wyniesie 301,5 mln ton, w tym najbardziej w Indiach – o 5% r/r, czyli o 6,8 mln ton do 144,9 mln ton. Zdaniem ekspertów, szacowany wzrost będzie wynikał z rosnących zarówno dochodów jak i liczby ludności.
 
Z kolei w Chinach, po blisko 6-procentowym spadku produkcji w roku ubiegłym, w bieżącym nastąpi wzrost o 2% do 41,1 mln ton. Według FAO tendencja wzrostowa w wytwórstwie mleka będzie miała miejsce również w Pakistanie i Turcji, na skutek dynamicznie rosnącej konsumpcji przetworów mleczarskich.
 
Podobnie będzie kształtowała się sytuacja w Ameryce Południowej. W państwie tym produkcja mleka zwiększy się wobec 2013 roku o 1,7% i wyniesie 68,1 mln ton, dzięki coraz większej zamożności mieszkańców tego regionu i innych krajów rozwijających się, pobudzających eksport.
 
Według specjalistów Banku BGŻ, na przełomie 2013 i 2014 kondycja pastwisk nie była zachwycająca, niemniej silne opady deszczu w marcu i kwietniu nieco zmieniły tę sytuację. Obecnie największe wzrosty wytwórstwa mleka spodziewane są w Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Paragwaju i Urugwaju. W państwach tych korzystne szacunki co do konsumpcji przetworów mleczarskich przełożyły się na wzrost inwestycji w nową technologię i poprawę genetyki zwierząt.
 
W przypadku innych światowych eksporterów – Stanów Zjednoczonych, prognozy wskazują na 2,4-procentowy wzrost produkcji do 93,6 mln ton. Natomiast w Unii Europejskiej wytwórstwo zwiększy się najprawdopodobniej o 1,5% do 158,9 mln ton. Zarówno w przypadku USA jak i UE, zwyżki podyktowane zostaną przez wysokie ceny mleka oraz łagodną zimę i dobre warunki wiosną tego roku.
 
Z kolei spadkowa tendencja w produkcji prognozowana jest w Rosji. Niska dochodowość chowu krów mlecznych spowodowała w lutym tego roku spadek pogłowia bydła o 3% wobec roku poprzedniego. Biorąc jednak pod uwagę rosnący popyt na przetwory mleczarskie w Rosji, w 2014 roku import mleka wzrośnie o prawie 3% r/r do 5,2 mln ton.
 
Według ekspertów Banku BGŻ, w Afryce odnotowuje się nieznaczny wzrost produkcji – o 0,5% w stosunku do 2013 roku do 47,3 mln ton podyktowany korzystną pogodą. Niewielka ekspansja prognozowana jest zwłaszcza w Egipcie i Maroku. Natomiast w krajach Afryki Wschodniej, tj. Kenii, Tanzanii i Ugandzie, ze względu na opóźnione nadejście sezonowych deszczy, wzrostowe tendencje są zagrożone. W związku z tym, import ze strony Afryki zwiększy się w 2014 roku o ponad 3% r/r i wyniesie 8,6 mln ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl