| Autor: redakcja6

Prognoza dla światowej produkcji mleka w 2014 roku

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że w 2014 roku, po stagnacji w roku ubiegłym, produkcja mleka na świecie wzrośnie i osiągnie poziom 783 mln ton, co oznacza, że będzie większa o 2% w relacji rocznej – zauważa Bank BGŻ.

Prognoza dla światowej produkcji mleka w 2014 roku
Według prognoz, największy przyrost produkcji będzie miał miejsce w Azji, gdzie wzrośnie o 3% w relacji rocznej i wyniesie 301,5 mln ton, w tym najbardziej w Indiach – o 5% r/r, czyli o 6,8 mln ton do 144,9 mln ton. Zdaniem ekspertów, szacowany wzrost będzie wynikał z rosnących zarówno dochodów jak i liczby ludności.
 
Z kolei w Chinach, po blisko 6-procentowym spadku produkcji w roku ubiegłym, w bieżącym nastąpi wzrost o 2% do 41,1 mln ton. Według FAO tendencja wzrostowa w wytwórstwie mleka będzie miała miejsce również w Pakistanie i Turcji, na skutek dynamicznie rosnącej konsumpcji przetworów mleczarskich.
 
Podobnie będzie kształtowała się sytuacja w Ameryce Południowej. W państwie tym produkcja mleka zwiększy się wobec 2013 roku o 1,7% i wyniesie 68,1 mln ton, dzięki coraz większej zamożności mieszkańców tego regionu i innych krajów rozwijających się, pobudzających eksport.
 
Według specjalistów Banku BGŻ, na przełomie 2013 i 2014 kondycja pastwisk nie była zachwycająca, niemniej silne opady deszczu w marcu i kwietniu nieco zmieniły tę sytuację. Obecnie największe wzrosty wytwórstwa mleka spodziewane są w Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Paragwaju i Urugwaju. W państwach tych korzystne szacunki co do konsumpcji przetworów mleczarskich przełożyły się na wzrost inwestycji w nową technologię i poprawę genetyki zwierząt.
 
W przypadku innych światowych eksporterów – Stanów Zjednoczonych, prognozy wskazują na 2,4-procentowy wzrost produkcji do 93,6 mln ton. Natomiast w Unii Europejskiej wytwórstwo zwiększy się najprawdopodobniej o 1,5% do 158,9 mln ton. Zarówno w przypadku USA jak i UE, zwyżki podyktowane zostaną przez wysokie ceny mleka oraz łagodną zimę i dobre warunki wiosną tego roku.
 
Z kolei spadkowa tendencja w produkcji prognozowana jest w Rosji. Niska dochodowość chowu krów mlecznych spowodowała w lutym tego roku spadek pogłowia bydła o 3% wobec roku poprzedniego. Biorąc jednak pod uwagę rosnący popyt na przetwory mleczarskie w Rosji, w 2014 roku import mleka wzrośnie o prawie 3% r/r do 5,2 mln ton.
 
Według ekspertów Banku BGŻ, w Afryce odnotowuje się nieznaczny wzrost produkcji – o 0,5% w stosunku do 2013 roku do 47,3 mln ton podyktowany korzystną pogodą. Niewielka ekspansja prognozowana jest zwłaszcza w Egipcie i Maroku. Natomiast w krajach Afryki Wschodniej, tj. Kenii, Tanzanii i Ugandzie, ze względu na opóźnione nadejście sezonowych deszczy, wzrostowe tendencje są zagrożone. W związku z tym, import ze strony Afryki zwiększy się w 2014 roku o ponad 3% r/r i wyniesie 8,6 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!