| Autor: redakcja1

PSA na rynku OMP i masła

Pod koniec stycznia 2016 roku Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) zmieniającego rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 947/2014 i (UE) nr 948/2014 w stosunku do ostatniego dnia składania wniosków o dopłatę do prywatnego przechowywania (PSA – Private Storage Aid) masła i odtłuszczonego mleka w proszku - podaje FAMMU/FAPA.

PSA na rynku OMP i masła

Prywatne przechowywanie masła i odtłuszczonego mleka w proszku

Przedstawiciele państw członkowskich jednogłośnie zgodzili się na propozycję Komisji Europejskiej przedłużenia prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania masła i OMP został przedłużony do 30 września 2016 r.
 
Potrzeba kontynuowania mechanizmu wynika z nadal pogarszającej się sytuacji cenowej na rynku mleka i szacunków utrzymania się presji cenowej wobec masła i OMP w wyniku nierównowagi popytowo-podażowej. Przedłużenie funkcjonowania mechanizmu poparła również Polska. Pomimo tego, że do tej pory przedsiębiorcy w naszym kraju w nieznacznym stopniu korzystali z dopłat do prywatnego przechowywania masła i OMP, tj. na poziomie 1,2% i 0,4% łącznie produktów skierowanych do magazynów w UE odpowiednio dla OMP i masła.
 
W 2015 roku w ramach programu prywatnego przechowywania z dopłatami do magazynów w UE dostarczono 52 tys. ton OMP, w tym szczególnie w Niemczech – 11,22 tys. ton, Holandii – 10,74 tys. ton i Hiszpanii – 7,36 tys. ton i 141,37 tys. ton masła, głównie w Holandii – 61,49 tys. ton, Francji – 20,48 tys. ton, Irlandii – 19,38 tys. ton i Niemczech – 17,34 tys. ton.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!