Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja zaostrza stanowisko w kwestii ASF. Zakaz importu przetworów wieprzowych z UE, które wyprodukowano z polskiego surowca?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert...

Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert poinformował, że władze rosyjskie wprowadzą 7 kwietnia br. embargo na przetworzone przetwory wieprzowe pochodzące z Polski. Restrykcje mają dotyczyć produktów objętych świadectwami dla: konserw mięsnych, kiełbas oraz innych rodzajów gotowych do spożycia produktów mięsnych, także gotowych produktów spożywczych, zawierających surowce pochodzenia zwierzęcego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ze wstępnych analiz ekspertów Banku BGŻ wynika, że polski eksport przetworzonych produktów wieprzowych, rozdział 16 CN kodów z nomenklatury taryfowej, do Rosji wyniósł w zeszłym roku ok. 6,4 tys. ton. Były to głównie kiełbasy i przetworzone mięso wieprzowe. Dla porównania była to równowartość ok. 18% wolumenu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego wyeksportowanego na ten rynek w 2013 roku. W ujęciu wartościowym sprzedano na rynku rosyjskim przetworzone produkty wieprzowe o wartości 16,6 mln euro w 2013 roku.

Należy jednak podkreślić, że analizując polski eksport produktów z kodami 1601 (kiełbasy i podobne wyroby z mięsa) oraz 1602 (przetworzone mi˛eso i podroby) ok. 86% wolumenu w zeszłym roku było przeznaczonych na rynek UE. Reszta była kierowana na rynek USA, Ukrainy i Rosji, odpowiednio 4%, 3% oraz 3%.

Wydaje się zatem, że wprowadzone przez Rosję embargo ma głównie znaczenie medialne. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek reaguje na takie doniesienia bardzo gwałtowanie. Co więcej, istnieje ryzyko, że władze rosyjskie jeszcze bardziej zaostrzą swoje stanowisko wobec Polski.

Jak podali analitycy Banku BGŻ obecnie rozważana jest możliwość wprowadzenia zakazu importu przetworów wieprzowych pochodzących z zakładów w UE, które wykorzystują do produkcji polski i litewski surowiec. Gdyby rzeczywiście ten zakaz został wprowadzony, mogłoby to dodatkowo osłabić pozycę polskich producentów i przetwórców wieprzowiny na unijnym i światowym rynku. Tym bardziej, że rynek UE jest kluczowym odbiorcą nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski (50% udział w polskim eksporcie w 2013 r.).

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl