| Autor: redakcja1

W ciągu roku masło w UE zdrożało o ponad 40%

Prawie półroczna spadkowe trendy cen masła w UE, zostały przerwana w maju 2016 r. Od tego momentu na rynku obserwowane były wzrosty. Trwały one aż do sezonowej obniżki na przełomie września i października.

W ciągu roku masło w UE zdrożało o ponad 40%
Ceny masła

Na kurs wzrostowy ceny masła w UE powróciły w drugiej połowie dziesiątego miesiąca 2016 roku i w listopadzie oraz grudniu nadal się zwiększały. W dniu 25 grudnia 2016 roku średnia ważona cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 4,27 EUR/kg i była o 1,44% wyższa niż przed miesiącem. W grudniu unijne ceny masła znajdowały się już znacznie powyżej poziomu z porównywalnego okresu 2015 roku, w dniu 25.12.2016 r. różnica ta wynosiła 42,5%.
 
W analizowanym okresie nieco większe niż w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, czyli za Niemcami, Francją i Irlandią. W dniu 25 grudnia 2016 roku jego ceny zwyżkowały w skali miesięcznej do 4,3 EUR/kg, a więc były o 2,87% wyższe niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 2,7% zwyżkę w skali miesięcznej do 18,96 PLN/kg. Stawki te były już większe o 74,5% od ceny interwencyjnej i 0,7% od średniej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski był w tym okresie zatem nieco mniej konkurencyjny niż jeszcze przed miesiącem, gdy osiągał mniejsze ceny niż w UE.
 
Na rynku czołowego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła pod koniec 2016 roku utrzymywały się na poziomie większym niż w Polsce. Na rynku głównego unijnego producenta, ceny omawianego przetworu mlecznego w dniu 25 grudnia 2016 r. osiągnęły poziom 4,4 EUR/kg, czyli były na tym samym poziomie, co przed miesiącem. W przypadku innego potentata – Holandii, też zaobserwowano stabilizację w skali miesięcznej. Tu dnia 25 grudnia 2016 r. cena masła wynosiła 4,39 EUR/kg. W przypadku Niemiec, ceny masła w ostatnim miesiącu 2016 r. były o niespełna 55% wyższe niż przed rokiem, w Holandii o 55,1%.
 
Zwyżki cen masła w UE wciąż są konsekwencją chłodnej, deszczowej pogody w Europie i coraz mniejszych cen mleka, które zniechęcają do zwiększania produkcji. W wyniku czego produkcja mleka i przetworów mlecznych w UE maleje, a ceny masła zwyżkują. Dodatkowo rosnące ceny masła w UE napędzane są przez nasilający się dalej popycie z krajów azjatyckich.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!