| Autor: redakcja1

Wolumen globalnego handlu odtłuszczonym mlekiem w proszku szacuje sie na 2,2 mln ton

Jak wynika z szacunków analityków FAO wolumen globalnego handlu odtłuszczonym mlekiem w proszku zwiększy się w 2015 roku o 5,1% i przekroczy 2,2 mln ton - podaje FAMMU/FAPA.

Wolumen globalnego handlu odtłuszczonym mlekiem w proszku szacuje sie na 2,2 mln ton

Handel OMP

OMP jest kluczowym przetworem mlecznym w przetwórstwie mleka w wielu krajach i w formie półproduktu do dalszego przetworzenia jest najbardziej rozpowszechnione. największymi rynkami zbytu dla OMP są Chiny, Meksyk, Indonezja, Malezja, Algieria, Filipiny, Wietnam, Egipt, Tajlandia, Arabia Saudyjska i Singapur. W 2015 roku Chiny pozostaną czołowym rynkiem dla OMP z 15% udziału w skali światowej, wzrastały będą dostawy do Indonezji, Malezji i na Filipiny.

Z kolei prognozowany jest spadek eksportu OMP do Rosji i Japonii, a w Meksyku będzie stabilnie. 85% OMP w handlu międzynarodowym pochodzi z USA, Unii Europejskiej, Nowej Zelandii i Australii. spodziewana jest zwyżka wysyłki z wszystkich tych kierunków z wyjątkiem USA, a najbardziej dynamiczne wzrosty będą dotyczyły UE i Australii. W krajach Unii Europejskiej rosyjskie embargo na sery, których 30% wywozu kierowane było wcześniej na rynek Rosji sprawia, że większe ilości mleka trafiają do produkcji OMP i masła, a w konsekwencji nadwyżki produkcji przyczyniają się do większego eksportu tych artykułów.

Jeszcze w 2013 roku wydawało się, że na globalnym rynku OMP ważną rolę zaczynają odgrywać Indie. Wywóz z tego kraju zwiększył się wtedy o 250% i osiągnął poziom 130 tys. ton. Miniony rok pokazał jednak, że ten trend się nie utrzymał i wywóz z Indii był prawie o połowę mniejszy niż w 2013 roku. Wydaje się, że zwiększający się popyt lokalny powoduje, że krajowy rynek pochłania zapasy. W 2015 roku szacowane są kolejne obniżki eksportu OMP z Indii, przede wszystkim z powodu większych cen lokalnych niż na rynkach globalnych.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!