Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ukraina: Ponad 1 mld USD strat z powodu rosyjskiego embarga. Trudna sytuacja przemysłu mięsnego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od początku br. Ukraina poniosła już ponad 1 mld USD strat wynikających z rosyjskiego embarga...

Od początku br. Ukraina poniosła już ponad 1 mld USD strat wynikających z rosyjskiego embarga nałożonego na żywność.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak przypomina FAMMU/FAP, zakaz wysyłki ukraińskich towarów Rosja wprowadziła od 1 stycznia br. w związku z wejściem w życie w tym samym dniu strefy wolnego handlu Ukraina-Unia Europejska. Poza tym, rosyjska federacyjna służba celna zaczęła blokować tranzyt ukraińskiej żywności przewożonej przez Rosję do Kazachstanu, Kirgizji i innych krajów. Według ukraińskich władz legalne obostrzenia w tranzycie zaczęto stosować od lipca br., jednakże nieoficjalnie funkcjonowały one od początku 2016 r.
 
Działania te szkodzą ukraińskiej gospodarce, przez co Kijów rozważa wprowadzenie podobnych procedur w odniesieniu do Rosjan lub złożenie skargi na Moskwę do WTO (Światowa Organizacja Handlu). Rosyjskie obostrzenia oraz blokowanie tranzytu negatywnie wpływają na przemysł mięsny, który zmuszony został do sporych ograniczeń w wywozie.
 
W pierwszej połowie br., z uwagi na rosyjskie embargo, eksport mięsa wieprzowego z Ukrainy praktycznie nie istniał. Nadzieje na przekierowanie dostaw do innych krajów zniweczyła całkowicie epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ograniczenia w wywozie przyczyniły się do zmniejszenia o 4% produkcji tego gatunku mięsa w sumie na Ukrainie.
 
W 2015 r. Ukraińcy wysłali 70 tys. ton mięsa wieprzowego. Tymczasem, jak przewiduje ukraiński krajowy związek producentów wieprzowiny, w br. eksport tego gatunku mięsa może wynieść jedynie 15 tys. ton. Większość dostawców ukraińskich uważa jednak, że kontyngent ten jest w rzeczywistości nierealny do osiągnięcia.
 
Nie lepiej wygląda sytuacja w wywozie mięsa wołowego z Ukrainy. W pierwszych pięciu miesiącach br. rosyjskie embargo przyczyniło się do 40% spadku eksportu tego gatunku mięsa. Pojawiły się jednak również i dobre wiadomości dla eksporterów.
 
Uruchomiono pierwsze wysyłki ukraińskiej wołowiny do Jordanii, Iraku oraz Wietnamu oraz prowadzono rozmowy w sprawie wywozu tego gatunku mięsa do Arabii Saudyjskiej, Chin oraz krajów UE. Perspektywy dostaw do krajów afrykańskich, na Bliski Wschód oraz Azji wydają się sprzyjające, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, iż rynki te są w 75% zależne od przywozu wołowiny.
 
Uruchomienie handlu z Unią wymagać będzie z kolei spełnienia szeregu wymagań, przy czym dziewięć z piętnastu z nich jest już uzgodnionych. Według ukraińskich ekspertów, całkowite zastąpienie rosyjskiego rynku zbytu innymi kierunkami sprzedaży zajmie eksporterom wiele lat.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pomoc dla producentów świń na obszarach ASF
 • Pomoc dla producentów świń na obszarach ASF

  Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którym nadano...
 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
 • Rosyjskie embargo
 • Rosyjskie embargo

  7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjskiej niektórych produktów rolnych pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2015 r. władze rosyjskie...
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponował wprowadzenie regulacji umożliwiających późniejsze stosowanie nawozów w terminach innych niż terminy wskazane w załączniku do rozporządzenia.
 • Wykorzystanie środków z Unii Europejskiej na lata 2014-2020
 • Wykorzystanie środków z Unii Europejskiej na lata 2014-2020

  Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej prezes NIK przedstawił wyniki kontroli na temat zarządzania wykorzystaniem środków UE na lata 2014 - 2020 w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl