| Autor: redakcja1

Rosja: Przemytnicy sera zatrzymani przez policję

Rosyjska policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, produkującej sery podpuszczkowe, których import do Federacji Rosyjskiej w odwecie za amerykańskie i unijne sankcje jest zabroniony – informuje FAMMU/FAPA.

Rosja: Przemytnicy sera zatrzymani przez policję
Zdaniem rosyjskiej policji grupa działając od marca 2015 r. zarobiła na nielegalnej działalności 2 mld RUB - 30 mln USD. Sery pochodzące z nielegalnej produkcji, po naklejeniu na nie podrobionych etykiet trafiały do sieci supermarketów i sklepów przede wszystkim w Moskwie i w Petersburgu. W czasie trwania śledztwa policja przeszukała 17 domów, magazynów oraz biur w rejonie Moskwy, w których znaleziono 470 ton produktów z podpuszczki, maszyny do produkcji podrabianych etykiet oraz dokumenty, świadczące o nielegalnym procederze.
 
Jak wynika z danych agencji Associated Press w ostatnich tygodniach dochodzi do coraz częstszych przypadków nielegalnego przywozu żywności do Rosji oraz łamania nałożonego embarga.
 
W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności z państw Unii Europejskiej, a także z USA, Kanady, Australii i Norwegii, a więc krajów, które nałożyły na Rosję sankcje w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. W zeszłym miesiącu władze Rosji dodały do listy państw objętych embargiem spożywczym pięć krajów: Albanię, Czarnogórę, Liechtenstein i Islandię oraz Ukrainę, co do której decyzję na razie odroczono. Służby graniczne często zatrzymują duże ilości mięsa, serów, owoców, warzyw oraz innych produktów, których wwóz jest zakazany.
 
Od 6 sierpnia obowiązuje dekret prezydenta Władimira Putina nakazujący utylizacje zatrzymywanej na granicy żywności objętej sankcjami. Według rosyjskiego rządu niszczenie żywności ma zniechęcić podmioty, które próbują ominąć zakaz.
 
Jednakże społeczeństwo przyjęło tę decyzję bardzo krytycznie. Pod wyłożoną na stronie internetowej petycją do Putina z żądaniem uchylenia dekretu i przekazywania konfiskowanej żywności najbardziej potrzebującym rodzinom podpisało się już ponad 320 tys. osób.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!