| Autor: redakcja1

Spadek cen OMP w Unii Europejskiej

Dnia 13 kwietnia 2014 roku przeciętna cena OMP w UE osiągnęła granicę 3,12 EUR/kg i była o 3,62% mniejsza niż przed miesiącem, choć to i tak o 9,9% więcej niż w analogicznym czasie 2013 r. - informuje AB FAMMU/FAPA.

Spadek cen OMP w Unii Europejskiej
W omawianym okresie podobnie jak średnio w UE zachowywały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie 13 kwietnia osiągnęły one poziom 3,07 EUR/kg, tj. o 16,7% większy niż przed rokiem, a w ujęciu miesięcznym odnotowano ponad 2,5% spadek i były o 1,57% niższe od średniej unijnej.
 
W odniesieniu do polskiej ceny w skali rocznej odnotowano wzrost rzędu 16,3% z 11,02 PLN/kg do 12,82 PLN/kg. Nieco wyższe ceny OMP zaobserwowano na rynku wiodącego unijnego producenta, jakim są Niemcy.
 
W połowie czwartego miesiąca 2014 r. utrzymywały się one na poziomie 3,18 EUR/kg. W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano znacznie mniejszą cenę OMP: 2,86 EUR/kg, co było o 13,5% niższą stawką niż przed miesiącem.
 
Zniżki cen OMP w UE są związane z dynamicznym wzrostem produkcji mleka i przetworów mlecznych w Europie oraz na półkuli północnej w związku z nadejściem wiosny i sprzyjających warunków pogodowych do produkcji mleka. Dodatkowo spadkowy trend napędzany jest przez mniejszy popyt Chin na przetwory mleczne, w tym głównie OMP oraz większe niż szacowano dostawy w Nowej Zelandii.
 
Dnia 13 kwietnia 2014 roku ceny OMP w UE kształtowały się przeciętnie na poziomie o 83,9% powyżej progu interwencyjnego, tym samym osiągając pułap o 1,44% mniejszy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii jak Nowa Zelandia i Australia, do portów Europy Płn. (baza fob) uznawanych za ceny światowe.
 
Na rynku amerykańskim, u jednego z czołowych konkurentów UE, malejące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się aktualnie na poziomie mniejszym niż wynosi średnia cena we Wspólnocie o 1,76%, co w połowie kwietnia w przeliczeniu daje 3,06 EUR/kg.
 
W Unii Europejskie w ostatnich tygodniach spadki zaobserwowano również w odniesieniu do cen pełnotłustego mleka w proszku (PMP). Zarówno w Polsce, Holandii, Niemczech, jak i przeciętnie w całej UE w dniu 13.04.2014 r. ceny PMP były mniejsze od ich wartości sprzed miesiąca. W połowie kwietnia tego roku roku średnie ceny PMP w UE osiągnęły poziom 3,56 EUR/kg.
 
Stawki te były o 8,31% wyższe od cen z analogicznego okresu 2013 r. i o ponad 4,6% mniejsze niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły granicę 3,62 EUR/kg, czyli o 4,74% mniejsze niż przed miesiącem, a w Holandii 3,7 EUR/kg – zniżka o 1,9%. W Polsce, w ciągu miesiąca ceny PMP zmalały o 2,03% do 3,56 EUR/kg.
 
Obniżki cen proszku pełnotłustego związane są z sezonową zwyżką produkcji mleka i jego przetworów w Europie i oczekiwaną większą dostępnością tego towaru, przy ograniczonym popycie eksportowym, który wcześniej napędzał rosnący trend cen PMP.
 
W związku z bardzo wysokimi cenami OMP, jakie utrzymują się w UE w 2014 roku roku, w ciągu pierwszego miesiąca 2014 r. przetwórnie znacznie zwiększyły produkcję. Z najnowszych danych KE wynika, że w tym czasie we Wspólnocie wytworzono o 10,3% więcej tego proszku niż w analogicznym przedziale czasowym 2013 r. Jednakże pomimo wysokich cen OMP w 2013 r. wzrost produkcji obserwowany był dopiero w ostatnim kwartale roku.
 
Jeszcze po 9 miesiącach minionego roku wielkość produkcji OMP w UE była mniejsza o 7,9% w porównaniu analogicznego okresu 2012 r. Na wzrost produkcji w ostatnim kwartale 2013 r. i na początku tego roku spory wpływ ma to, że ceny unijnego odtłuszczonego mleka w proszku w tym okresie są mniejsze od globalnych cen tego proszku, co sprawia, że unijne OMP staje się coraz bardziej konkurencyjne i popyt na nie rośnie.
 
Świadczy o tym znaczący wzrost wysyłki tego proszku poza UE w obrębie pierwszych dwóch miesięcy 2014 roku. W tym czasie poza granice Unii Europejskiej wyeksportowano o 49% więcej tego proszku niż przed rokiem, kiedy było to 93,6 tys. ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!