Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek cen masła w Unii Europejskiej (Q1 2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W styczniu i lutym bieżącego roku spadły ceny masła w Unii Europejskiej, łagodniejsze...

W styczniu i lutym bieżącego roku spadły ceny masła w Unii Europejskiej, łagodniejsze zniżki obserwowano natomiast na początku marca – poinformowała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pomimo spadków na początku trzeciego miesiąca, ceny masła w Unii Europejskiej utrzymywały się na znacznie wyższym poziomie niż przed rokiem.
 
Dnia 2 marca średnia ważona cena masła na terenie krajów Wspólnoty wynosiła 3,66 euro/kg i była o 6,62% niższa niż przed miesiącem, ale jednocześnie o ponad 11,4% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, w ostatnich tygodniach ubiegłego roku zniżki wykazywały ceny masła w Polsce. Warto przy tym podkreślić, iż Polska jest czwartym krajem Unii Europejskiej pod względem wielkości produkcji tego przetworu mleczarskiego. W drugim dniu marca jego ceny spadły do poziomu 3,52 euro/kg. Natomiast w ujęciu miesięcznym polskie masło potaniało o 9,04%, a w przeliczeniu na PLN – o 10% do 14,67 zł/kg. Stawki te były wyższe od ceny interwencyjnej o 42,9% i o 3,8% niższe od średniej wazonej dla całej UE. Z tego względu polski tłuszcz znów staje się konkutencyjny wśrod państw członkowkich, które są głównymi partnerami w wymianie handlowej maslem.
 
Ponadtwo, na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakimi są Niemcy, ceny tego produktu są obecnie wyższe niż w Polsce i wynoszą 3,63 euro/kg. W przypadku drugiego ważnego potentata – Holandii, w ostatnich tygodniach 2013 roku zaobserwano bardziej dynamiczną tendencję spadkową niż w Niemczech. Podobnie jak w Poslce, dnia 2 marca 2014 roku ceny spadły do poziomu 3,52 euro/kg i były o 6,63% niższe niż przed miesiącem. Niemniej, zarówno w Niemczech jak i Holandii ceny te są o około 6-8% wyższe niż w analogicznym okresie 2013 roku.
 
Jak podają eksperci, na skutek zniżek cen masła, jakie notowane były w ostatnich tygodniach, obecnie ich notowania są o około 780 euro/tonę wyższe od cen u jednego z największych konkurentów Wspólnoty – Stanów Zjednoczonych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl