| Autor: redakcja6

Spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku

W marcu 2014 roku na terenie Unii Europejskiej zaobserwowano spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku do poziomu 3,24 euro/kg. Notowania te są zatem o 2,24% niższe niż przed miesiącem, ale jednocześnie o 23,37% wyższe w relacji rocznej – podała FAMMU/FAPA.

Spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku
W połowie marca bieżącego roku średnie ważone ceny OMP w Polsce wykazywały tendencję podobną do unijnej. 16 marca ceny mleka odtłuszczonego osiągnęły poziom 3,15 euro/kg i były o 25,3% wyższe niż przed sokiem, ale o 2,5% niższe w skali miesiąca i o 2,78% niższe od średniej unijnej. W przeliczeniu na walutę polską, notowania te kształtowały się na poziomie 13,28 zł/kg, w porównaniu z 10,6 zł/kg rok wcześniej.
 
Wyższe niż w Polsce ceny OMP odnotowano w Niemczech – państwie będącym największym unijnym producentem tego przetworu mleczarskiego. W połowie marca 2014 roku wyniosły one 3,27 euro/kg. Natomiast w przypadku drugiego unijnego wytwórcy OMP – Holandii, odnotowano nieco niższą cenę, która wyniosła 3,20 euro/kg, co oznacza spadek o 3% w relacji miesięcznej.
 
Zdaniem ekspertów, spadki cen odtłuszczonego mleka w proszku spowodowane jest długo oczekiwanym wzrostem produkcji mleka i przetworów mleczarskich w Europie oraz całej półkuli północnej wywołanym nadejściem wiosny i warunków sprzyjających do produkcji mleka. Należy przy tym zaznaczyć, iż na rynku jednego z głównych konkurentów Unii w produkcji tego mleka – Stanów Zjednoczonych, OMP znajduje się od kilku tygodni na poziomie wyższym od średniej unijnej.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!