Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W marcu 2014 roku na terenie Unii Europejskiej zaobserwowano spadek cen odtłuszczonego mleka w...

W marcu 2014 roku na terenie Unii Europejskiej zaobserwowano spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku do poziomu 3,24 euro/kg. Notowania te są zatem o 2,24% niższe niż przed miesiącem, ale jednocześnie o 23,37% wyższe w relacji rocznej – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W połowie marca bieżącego roku średnie ważone ceny OMP w Polsce wykazywały tendencję podobną do unijnej. 16 marca ceny mleka odtłuszczonego osiągnęły poziom 3,15 euro/kg i były o 25,3% wyższe niż przed sokiem, ale o 2,5% niższe w skali miesiąca i o 2,78% niższe od średniej unijnej. W przeliczeniu na walutę polską, notowania te kształtowały się na poziomie 13,28 zł/kg, w porównaniu z 10,6 zł/kg rok wcześniej.
 
Wyższe niż w Polsce ceny OMP odnotowano w Niemczech – państwie będącym największym unijnym producentem tego przetworu mleczarskiego. W połowie marca 2014 roku wyniosły one 3,27 euro/kg. Natomiast w przypadku drugiego unijnego wytwórcy OMP – Holandii, odnotowano nieco niższą cenę, która wyniosła 3,20 euro/kg, co oznacza spadek o 3% w relacji miesięcznej.
 
Zdaniem ekspertów, spadki cen odtłuszczonego mleka w proszku spowodowane jest długo oczekiwanym wzrostem produkcji mleka i przetworów mleczarskich w Europie oraz całej półkuli północnej wywołanym nadejściem wiosny i warunków sprzyjających do produkcji mleka. Należy przy tym zaznaczyć, iż na rynku jednego z głównych konkurentów Unii w produkcji tego mleka – Stanów Zjednoczonych, OMP znajduje się od kilku tygodni na poziomie wyższym od średniej unijnej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl