| Autor: redakcja1

Mniejszy eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski

Polska jest drugim, po Chinach, największym eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego na świecie. Ocenia się, że 87% wyprodukowanego ZSJ przeznaczana jest na eksport.

Mniejszy eksport zagęszczonego soku jabłkowego z Polski

Eksport koncentratu soku jabłkowego

Jak wynika z danych Eurostatu w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. z Polski wysłano o 11% mniej zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) niż w porównywalnym okresie 2015 roku, a jego wolumen wyniósł 175 tys. t. Główną przyczyną tego spadku było istotne zmniejszenie eksportu ZSJ do Stanów Zjednoczonych.
 
W analizowanym okresie do Stanów Zjednoczonych dostarczono tylko 3 tys. t ZSJ, czyli aż o 87% mniej, niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku. Należy mieć jednak świadomość, że wysyłka do USA w 2015 r. była rekordowo wysoka, bo aż 3-krotnie wyższa niż rok wcześniej. Ponadto w sezonie 2015/2016 do zmniejszenia wolumenu eksportu do Stanów Zjednoczonych przyczyniła się silna konkurencja ze strony chińskich producentów, którzy wcześniej rozpoczęli sezon przetwórczy.
 
Zdaniem Foodnews, na początku obecnego sezonu w USA, w trzech głównych regionach produkcyjnych nastąpił 9% spadek kontyngentu przetwarzanych jabłek. Przyczynia się to do zwyżki cen ZSJ sprowadzanego z Chin, co z kolei skłania amerykańskich przedsiębiorców do poszukiwania tańszych alternatyw. Stwarza to niewątpliwą szansę na zwiększenie wolumenu eksportu ZSJ dla polskich producentów.
 
Wprawdzie średnie ceny jabłek do przemysłu w listopadzie br. były o blisko jedną trzecią niższe niż w listopadzie poprzedniego roku i według MRiRW ukształtowały się na poziomie 0,32 PLN/kg, to i tak ich średni poziom był większy niż prognozowano jeszcze na początku sezonu. Prawdopodobnie może to wynikać z faktu, że wielu producentów zdecydowało się na przechowanie jabłek. Nie ma jednak pewności czy taki trend cenowy utrzyma się.
 
Według BGŻ BNP Paribas, głównym, unijnym odbiorcą polskiego ZSJ są Niemcy, którzy w pierwszych ośmiu miesiącach br. zaimportowali 85 tys. t ZSJ, czyli o 4% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Istotnie, bo o 21% zmalał również eksport ZSJ do Wielkiej Brytanii i wyniósł 16 tys. t. Straty te jedynie częściowo były rekompensowane przez wzrost eksportu do Holandii, Austrii, a także Francji.
 
Biorąc pod uwagę mniejsze, oczekiwane zbiory jabłek w Chinach i dużej części UE, a także niższy wolumen jabłek przeznaczonych do przetwórstwa w Stanach Zjednoczonych można spodziewać się, że Polska będzie atrakcyjnym kontrahentem w handlu ZSJ. Jak zauważają eksperci Foodnews, należy mieć jednak świadomość, że amerykańscy importerzy mogą ostatecznie zdecydować się na sprowadzenie ZSJ z Chin, z uwagi na fakt, że ceny oferowane przez chińskich przetwórców chociaż są wyższe, to podlegają mniejszym wahaniom.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!