| Autor: redakcja1

Spadek cen masła (maj 2015)

W dniu 24 maja 2015 roku przeciętna ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 2,99 EUR/kg i była o 3,1% mniejsza niż przed miesiącem – podaje FAMMU/FAPA.

Spadek cen masła (maj 2015)

Jednakże nadal produkcja masła u głównych producentów i eksporterów jest sporo większa niż przed rokiem, a umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo. Poza tym spadki cen masła w UE napędza początek nowego sezonu mleczarskiego, który jest pierwszym od 1984 roku bez kwot mlecznych.

 

W związku ze zniesieniem limitów oczekiwane są wyższe dostawy eksportowe przetworów mlecznych, w tym także masła. W maju unijne ceny masła nadal znajdowały się o 14,57% poniżej poziomu z analogicznego okresu 2014 roku.

Ceny masła

W omawianym czasie nieco mniejsze niż przeciętnie w UE były ceny masła w Polsce, która jest trzecim krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 24 maja 2015 roku jego ceny spadły do poziomu 2,8 EUR/kg, a więc były o 7% mniejsze niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 5,2% zniżkę w skali miesięcznej do 11,4 PLN/kg. Stawki te były o już tylko o 13,6% wyższe od ceny interwencyjnej i o 6,4% niższe od średniej ważonej dla całej UE, przez co ten tłuszcz z Polski jest konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są największymi partnerami w polskiej wymianie handlowej masłem.

 

Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu pod koniec maja utrzymywały się na poziomie nieco większym niż w Polsce. Na rynku czołowego unijnego producenta ceny masła w dniu 24 maja 2015 r. osiągnęły 3 EUR/kg, a więc o 0,8% mniej niż przed miesiącem. W odniesieniu do innego potentata – Holandii zaobserwowano bardziej dynamiczną obniżkę. Tu dnia 24 maja 2015 r. ceny utrzymywały się w granicy 2,94 EUR/kg i były na pułapie o 2,65% niższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec ceny masła na koniec maja były o 11,8% niższe niż przed rokiem, w Holandii o niemal 13,3%.

 

W związku ze zwyżką, jaka notowana była w połowie ubiegłego miesiąca, w odniesieniu do cen masła w USA, aktualnie średnia cena tony masła z Unii jest na mniejszym poziomie niż u jednego z największych konkurentów Wspólnoty o 20,2%. Nieco niższa niż w UE poziomie utrzymują się z kolei ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), w przeliczeniu 2,89 EUR/kg.

 

Jak wynika z danych KE pomimo obserwowanych w pierwszym kwartale 2015 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE po trzech miesiącach 2015 roku była na poziomie o 0,2% większym od tego z analogicznego okresu 2014 roku. Inaczej wygląda sytuacja w stosunku do eksportu masła poza UE. Tu po trzech miesiącach 2015 roku notowany 6% wzrost. Warto dodać, że jeszcze w okresie pierwszych dwóch miesięcy 2015 roku notowano tutaj 2% zniżkę.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!