| Autor: mikolaj

Spadek produkcji koncentratu jabłkowego w Polsce w sezonie 2013/2014

W sezonie 2013/2014 produkcja koncentratu jabłkowego w Polsce w stosunku do sezonu poprzedniego ulegnie zmniejszeniu. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa - PIB (Rynek owoców i warzyw - listopad 2013) wynieść ma ona 260 tys. t w stosunku do rekordowych 300 tys. ton w sezonie 2012/2013. Wynikać to będzie z niższych w porównaniu do 2012 roku zbiorów jabłek przemysłowych.

Spadek produkcji koncentratu jabłkowego w Polsce w sezonie 2013/2014
Jak czytamy w 323 numerze Agro Tygodnia Banku BGŻ spadek dynamiki produkcji wyraźnie widać po zmianach w wolumenie produkcji w pierwszej części sezonu. Zgodnie z danymi GUS (za IERiGŻ-PIB) w trzecim kwartale 2013 roku łączna ilość zagęszczonych soków owocowych wytworzonych przez działające na terenie polski przetwórnie była o 11% niższa w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem (wyniosła 92 tys. t), na co miał z pewnością wpływ spadek produkcji koncentratu jabłkowego, stanowiącego blisko 90% w strukturze produkcji koncentratów owocowych w kraju. Co więcej, produkcja koncentratu może być niższa w innych krajach Unii Europejskiej, szczególnie w Niemczech, które sąa drugim po Polsce producentem zagęszczonego soku jabłkowego spośród krajów Wspólnoty, gdzie zanotowano znaczny spadek zbiorów. Niemniej przy wysokich zapasach zagęszczonego soku z jabłek na początku sezonu, jego podaż nie zmniejszy się istotnie.

Przy spadku produkcji koncentratu w Polsce, wzrosnąć może produkcja soku NFC (not from concentrate), aczkolwiek brak jest oficjalnych danych nt skali produkcji tych soków w kraju oraz ilości jabłek która zostaje przeznaczana do jego wytworzenia.

Niemniej można stwierdzić, że jego popularność w kraju z roku na rok wzrasta. Z danych AIJN (European Fruit Juice Association 2013 Market Report) wynika, że konsumpcja soków NFC w Polsce w latach 2008-2012 zwiększyła się dwukrotnie do poziomu 48 mln litrów. Zwiększyły się również możiwości jego produkcji dzięki inwestycjom w infrastrukturę do jego produkcji dokonanym przez krajowych sadowników - informuje Bank BGŻ.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!