| Autor: redakcja1

Spadki cen na aukcji Fonterry

Dnia 15 lipca 2014 roku na otwartej po raz 120 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT) po raz kolejny z rzędu zmalała średnia cena ze wszystkich kontraktów terminowych – informuje FAMMU/FAPA.

Spadki cen na aukcji Fonterry
Zaobserwowano spadki cen wszystkich produktów oferowanych za pośrednictwem aukcji, oprócz cen maślanki w proszku. Przeciętna cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych zmniejszyła się do poziomu 3309 USD/t, była zatem o 8% nizsza wobec poprzedniego przetargu, a także o 34,4% mniejsza od odnotowanego na początku lutego rekordu.
 
Ceny OMP spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych, które sprzedawane było przeciętnie o 7,7% taniej niż na poprzednim przetargu, spadły do poziomu 3516 USD/t, czyli do najniższego od 19 miesięcy. Za tonę tego przetworu mlecznego uzyskiwano więc średnio o 339 USD mniej niż przed miesiącem, czyli na przetargu 17 czerwca 2014 r. W przypadku tego proszku zanotowano nawet ponad 8% obniżki za kontrakty na wrzesień i październik 2014 r.
 
W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły granicę o 10,7% niższą w stosunku do poprzedniej aukcji, czyli cenę 3090 USD/t, a za kontrakty na listopad i grudzień 2014 r. płacono nawet o blisko 12% mniej niż przed dwoma tygodniami. Pełnotłuste mleko w proszku było zatem nadal sprzedawane po cenie mniejszej niż proszek odtłuszczony, różnica ta zwiększyła się do 428 USD/t.
 
Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano również 1,5% spadek cen sera cheddar w skali miesiąca. Jego cena zmalała do poziomu 4160 USD/t.
 
Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 5 sierpnia 2014 r.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!