Spadki cen OMP w lutym

Po serii zniżek notowanych od II kwartału 2015 r. w drugiej połowie czerwca 2016 roku nastąpiły pierwsze wzrosty cen OMP w UE. Trend ten z nasileniem dynamiki notowany był jeszcze w październiku, a listopad przyniósł spadki na unijnym rynku tego przetworu mlecznego. W grudniu 2016 r. zwyżki powróciły i były notowane jeszcze na początku 2017 roku. W lutym jednak znów obserwowana była tendencja spadkowa.

Spadki cen OMP w lutym

Ceny OMP


W dniu 19 lutego 2017 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,99 EUR/kg, była zatem o 4,3% mniejsza niż przed miesiącem, ale pozostając przy tym na pułapie o 20,24% większym niż w porównywalnym czasie 2016 r.
 
W omawianym okresie stabilnie zachowywały się z kolei ceny OMP na rynku polskim gdzie utrzymywały granicę 1,95 EUR/kg, tj. identyczną jak przed miesiącem i o 20,4% wyższą niż przed rokiem. W ujęciu PLN w skali rocznej zaobserwowano natomiast wzrost o 18,4% z 7,11 PLN/kg do 8,42 PLN/kg. Niższe niż w Polsce i średnio w UE ceny OMP odnotowano na rynku czołowego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W pierwszej połowie lutego 2017 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one na poziomie 1,94 EUR/kg, czyli był to 8,3% spadek w obrębie miesiąca.
 
Według FAMMU/FAPA, w przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, zaobserwowano jeszcze mniejszą cenę OMP niż w Niemczech - 1,92 EUR/kg, co było o 9,4% niższą stawką niż przed miesiącem. Notowane spadki cen OMP związane są z poprawiającą się pogodą w Europie i ze stopniowym sezonowym przesunięciem głównego obszaru produkcji z półkuli południowej do północnej. Zbliża się szczyt produkcji, który na północy zazwyczaj ma miejsce w maju.
 
Poza tym wielu kluczowych importerów artykułów mleczarskich, w tym OMP, zaopatrzyło się w wystarczające zapasy w poprzednich miesiącach, w związku z czym w styczniu i w lutym na światowym rynku mleczarskim obserwowana jest znikoma aktywność w handlu zagranicznym. W związku z takim stanem rzeczy produkcja mleka i przetworów mlecznych w UE się zwiększa, popyt jest stabilny w efekcie czego ceny OMP zniżkują.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: