Spore zainteresowanie druga transzą eksportu pozakwotowego cukru

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 2017/545 (L 78/61) odnośnie drugiej transzy eksportu pozakwotowego cukru w 2016/2017. Zgodnie z rozporządzeniem 2017/430 ustalono ją na 700 tys. ton.

Spore zainteresowanie druga transzą eksportu pozakwotowego cukru

Eksport cukru z UE

KE ocenia, że kwoty produkcyjne na cukier w UE zostaną przekroczone o 4,1 mln ton. Nic dziwnego, że druga transza wysyłkowa cieszyła się sporym powodzeniem. Wnioski złożono na 998 tys. ton, a więc to o 43% więcej niż dostępny limit. Dlatego też KE zdecydowała się zastosować dla wniosków złożonych między 13 a 17 marca 2017 roku współczynnik akceptacji w wysokości 66,806961%, tj. dwie trzecie wnioskowane wolumenu dostanie pozwolenie wywozowe. Natomiast wnioski złożone między 20 a 24 marca zostały odrzucone. Zawieszono również dalsze ich składanie, bo limit eksportu nadwyżek produkcyjnych w sezonie 2016/2017 został wyczerpany.
 
Druga transza cieszyła się mniejszym zainteresowaniem niż pierwsza, ale wnioskowany kontyngent był jednak zauważalnie większy niż w drugiej transzy w sezonie 2015/2016. W październiku 2017 roku przestaną w UE obowiązywać limity produkcyjne na cukier i izoglukozę i prawdopodobnie część producentów zmagazynuje cukier, by wprowadzić go na unijny rynek, przy czym aktualnie takie działanie wiąże się z wysoką karą pieniężną. Z drugiej jednak strony prognozy dla światowego rynku cukru zakładają, że ceny cukru będą maleć z uwagi na wyjście z fazy deficytowej. Według FAPA/FAMMU, obawą przez niskimi można tłumaczyć stosunkowo spore zainteresowanie wywozem już teraz nadwyżek, których po październiku może nie wchłonąć unijny rynek.
 
Przedmiotem unijnego eksportu cukru jest 1,35 mln ton rocznie w dwóch transzach, co odpowiada limitowi WTO. Po zniesieniu kwotowania produkcji cukru i izoglukozy oraz cen minimalnych na buraki cukrowe w UE z końcem września 2017 roku, ten limit przestanie obowiązywać. Pierwsze prognozy zakładają, że unijna wysyłka zwiększy się do 2-3 mln ton. Pojawiają się jednak opinie, że wspólnotowemu cukrowni będzie trudniej przebić się na globalnych rynkach, niż początkowo zakładano, a wywóz cukru wcale nie wzrośnie tak lawinowo po zniesieniu kwotowania jego produkcji.


Tagi:
źródło: