Sporo mniejszy import cukru do Rosji

Rosyjski urząd celny podał, że w okresie styczeń-październik 2016 roku przywóz cukru surowego przekroczył 244 tys. ton i był o połowę mniejszy od dostaw w pierwszych 10 miesiącach 2015 roku.

Sporo mniejszy import cukru do Rosji
Wartość zakupionego cukru zmalała o 45,5% do 93 mln $. Średnia wartość celna cukru surowego była o 10% większa w ujęciu rocznym, wynosząc 418 USD/t. W październiku Rosjanie kupili niespełna 2 tys. ton cukru surowego.
 
Przywóz cukru białego też obniżył się, ale mniej dynamicznie i zmalał o 31,3% do nieco ponad 224 tys. ton, a jego wartość spadła o 8,3%, przekraczając 131 mln $. Średnia wartość celna cukru białego zwiększyła się o 34% do 537 USD/t. Według polskich danych, między styczniem a październikiem 2016 roku wysyłka cukru z Polski do Rosji była większa o 10% wyniosła 14,3 tys. ton o wartości wyższej 36% do 6,8 mln €.
 
Cukier surowy był nabywany głównie z państw nienależących do Wspólnoty Państw Niepodległych, a cukier biały przede wszystkim z WNP. Według FAPA/FAMMU, w omawianym okresie 46% zakupów cukru stanowił cukier surowy. Rok wcześniej jego udział był wyższy o 18 pp. Import cukru białego z WNP był o 3% tańszy niż z pozostałych kierunków. W październiku Rosjanie kupili blisko 27 tys. ton cukru białego.
 
W sumie w okresie styczeń-październik 2016 roku Rosja zakupiła 468,5 tys. ton cukru, co oznacza 43% zniżkę w relacji rocznej. Dane nie uwzględniają handlu z Białorusią i Kazachstanem, które są w unii celnej z Rosją.
 
Warto zwrócić uwagę na niemalże odwrócenie struktury importu – w 2016 roku dominuje cukier biały, który pochodzi przede wszystkim z WNP. W dużej mierze właśnie geografią pochodzenia należy tłumaczyć to przestawienie się z cukru surowego na biały. Przeciwko zakupowi cukru do rafinacji były szybkie wzrosty na giełdach i słaby rubel wobec dolara choć obserwowano nieznaczne umocnienie się rosyjskiej waluty w tej parze.


Tagi:
źródło: