Spożycie mleka i jego przetworów w Polsce

W Polsce do 2012 r. bilansowa konsumpcja mleka wzrastała. Trend ten wynikał z krajowego skupu mleka, cenowej konkurencyjności artykułów mlecznych w stosunku do innych produktów będących źródłem białka zwierzęcego jak mięso, ryby i jaja oraz promowania spożycia mleka i jego przetworów.

Spożycie mleka i jego przetworów w Polsce
Według oceny IERiGŻ-PIB w 2012 r. bilansowa konsumpcja mleka na jednego mieszkańca, w tym mleka przeznaczonego na przetwory, choć bez mleka przerobionego na masło wyniosło 196 litrów i było o 1% wyższe niż w 2011 r.
 
W bieżącym roku, w wyniku pogorszenia sytuacji finansowej ludności, prawdopodobnie nastąpi ograniczenie popytu na droższy asortyment produktów mleczarskich, a w szczególności deserów i napojów mlecznych oraz serów pleśniowych. W rezultacie bilansowa konsumpcja mleka w 2013 r. może obniżyć się do około 195 litrów na mieszkańca.
 
Od 2010 r. w Polsce spada spożycie masła. W dużej mierze jest ono uzależnione od poziomu cen masła i ich relacji do cen innych tłuszczów będących jego substytutami. W minionym roku, pomimo spadku cen detalicznych masła o 1,2% w odniesieniu do 2011 r., obniżenie konsumpcji nie zostało zahamowane, z uwagi na pogarszającą się sytuację dochodową ludności. Według szacunków IERiGŻ-PIB bilansowe spożycia masła w 2012 r. mogło wynieść 3,9 kg na mieszkańca.
 
W 2013 r. notowany jest dalszy spadek cen detalicznych masła. W okresie styczeń – kwiecień 2013 r. były one o 3,6% mniejsze niż przed rokiem. Prognozuje się, że w 2013 r. zniżka cen detalicznych nie spowoduje wzrostu spożycia masła, ze względu na malejącą siłę nabywczą ludności i możliwość zastępowania masła tańszymi margarynami. W rezultacie konsumpcja masła może utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2012 r.


Tagi:
źródło: