| Autor: redakcja1

Stabilna produkcja OMP w UE. Eksport ponownie wzrósł

Po imponującym ponad 22% wzroście produkcji OMP w 2014 roku, w pierwszym kwartale tego roku zaobserwowano zdecydowane osłabienie tej tendencji – podaje FAMMU/FAPA.

Stabilna produkcja OMP w UE. Eksport ponownie wzrósł

Produkcja OMP

W obrębie pierwszych 3 miesięcy br. w całej UE wytworzono jedynie o 0,4% więcej OMP niż w tym samym okresie minionego roku w nowych krajach członkowskich odnotowano nawet 0,7% spadek. We Francji, będącej głównym producentem OMP w UE produkcja tego proszku obniżyła się o 6,3%, na rynku drugiego unijnego producenta, w Niemczech odnotowano z kolei 5% spadek, a w Polsce zaobserwowano stosunkowo bardzo wysoką zwyżkę o 13,8%, nadal jednak nasz kraj pozostawał czwartym producentem odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej, a wyprzedzała go jeszcze Belgia, gdzie odnotowano 12,5% zwyżkę.

 

W omawianym czasie wzrosła również produkcja OMP w Holandii, przy czym zanotowano tam 4% zwyżkę w produkcji tego przetworu mlecznego. Duży wpływ na obniżenie się produkcji OMP w krajach UE miało załamanie popytu na ten wyrób z krajów azjatyckich, przede wszystkim z Chin, a więc drugiego co do wielkości zamówień światowego importera OMP, który przed rokiem zapewnił utrzymywanie się w długim czasie wysokich cen na ten wyrób, co z kolei jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku zachęcało producentów do zwiększania produkcji.

Eksport OMP z UE

Po spektakularnym rozwoju eksportu OMP z Unii Europejskiej w 2014 roku, obecny przyniósł znaczące wyhamowanie tego trendu. Po czterech miesiącach z krajów UE za granicę wywieziono niemal 248,8 tys. ton OMP, a zatem o 16,6% więcej niż w tym samym przedziale czasowym roku 2014, choć dla porównania, w minionym roku w podobnym okresie notowano 66% zwyżki. Z Francji wyeksportowano 24,6% unijnego OMP, tj. o 17% więcej niż przed rokiem. Wyższą dynamikę wzrostu zaobserwowano w przypadku Niemiec o 18,9,4%.

 

Po pierwszych czterech miesiącach 2015 roku odnotowano spadek eksportu OMP w Polsce, skąd poza granice UE w okresie tym wysłano o 19,5% mniejsze ilości tego przetworu mlecznego, niż w tym samym przedziale czasowym zeszłego roku, czyli 22 tys. ton w stosunku do 27,3 tys. ton sprzed roku. Pomimo tej zniżki Polska pozostała czwartym pod kątem wysyłek OMP poza UE krajem we Wspólnocie. Także z Holandii poza UE wywożono mniejsze ilości OMP niż przed rokiem o 8,6%.

 

Jak podkreślają analitycy FAMMU/FAPA, w tym kontekście, poza Polską i Holandią wszyscy liczący się eksporterzy unijni OMP wywozili większe ilości tego towaru niż w roku 2014. Spośród reszty krajów Unii, największe wzrosty w wywozie OMP zanotowały Irlandia i Finlandia odpowiednio o 153,8% i o 97,7%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!