| Autor: redakcja1

Stabilniej na aukcji Fonterry

Na otwartej po raz 178 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), po odnotowanej przed dwoma tygodniami zwyżce przeciętnej ceny ze wszystkich kontraktów terminowych, ceny wszystkich oferowanych produktów, wykazywały mniej dynamiczne zmiany.

Stabilniej na aukcji Fonterry
Najbardziej dynamiczne wzrosty odnotowano w przypadku maślanki w proszku i kazeiny. Z kolei największe obniżki dotyczyły laktozy i bezwodnego tłuszczu mlecznego. Zdaniem FAMMU/FAPA, średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była większa o 0,9% niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 3,66 tys. USD/t, przy czym o 27,5% niższa od odnotowanego na początku lutego 2014 rekordu, ale wciąż najwyższa od czerwca 2014 roku.
 
Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było o 2% drożej niż n a poprzednim przetargu, osiągnęły poziom 2,62 tys. USD/t, chociaż za kontrakty na czerwiec 2017 r. płacono nawet o ponad 5% więcej niż przed dwoma tygodniami. Za tonę tego przetworu mlecznego płacono o 59 USD więcej niż przed miesiącem.
 
W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 0,7% mniejszą względem poprzedniej aukcji, 3,57 tys. USD/t, a kontrakty na luty 2017 roku były tańsze o 2,3% niż na poprzedniej aukcji. Pełnotłuste mleko w proszku było dalej sprzedawane po cenie wyższej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta zmalała do 947 USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 2% wzrost cen sera cheddar do 3,83 tys. USD/t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!