| Autor: redakcja1

Światowe ceny produktów mleczarskich na najwyższym poziomie od ponad trzech lat

W sierpniu 2017 r. indeks cen przetworów mleczarskich FAO wyniósł 219,7 punktów i w porównaniu z lipcem 2017 r. zwiększył o 1,4%, a w relacji do sierpnia 2016 r. był o 42% wyższy. Notowana wartość indeksu była też o 19% wyższa od średniej z sierpnia z poprzednich pięciu lat, ale o 20% niższa od rekordowego poziomu z lutego 2014 r.

Światowe ceny produktów mleczarskich na najwyższym poziomie od ponad trzech lat
W sierpniu br., ze względu mniejsze możliwości eksportowe spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na tłuszcze mleczne w Unii Europejskiej i Ameryce Północnej, rosły ceny masła i pełnego mleka w proszku. Ceny serów były stabilne, a zwiększone możliwości eksportu odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) wywierały spadkową presję na światowe ceny tego produktu.
 
Według danych USDA, w sierpniu br. w portach Europy Zachodniej średnia cena OMP wyniosła 178 EUR/100 kg i była o 2,6% niższa od notowanej w lipcu. W portach Oceanii ceny OMP kształtowały się na poziomie 167 EUR/100 kg czyli o 5,7% niższym niż w lipcu 2017 r.
 
Jak zauważają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas, w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. światowy poziom cen przetworów mleczarskich, w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, zwiększy się aż o 44%, podczas gdy żywność ogółem w tym okresie była o 11% droższa. Zatem w pierwszych ośmiu miesiącach br. za wyższy poziom światowych cen żywność odpowiadały przede wszystkim produkty mleczarskie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!